Konstgräset har drygt fem år på nacken.
Flera lag både tränar och spelar matcher där.
Förutom Viljan har till exempel Stallarholmen, Aspö och Fogdö tider på Vasavallen.
– Under mars och april, framför allt, är det fullbelagt, säger Semir Mehanovic som även tränar Strängnäsklubbens juniorer.
Men nu kommer alltså beskedet att kommunen under kommande vintrar inte ska värma upp konstgräsplanen.
– Det känns lite onödigt att lägga pengar på värme, kommenterar Bo Nordebrink på fritidskontoret.
Tre faktorer ligger bakom beslutet:
Att hålla planvärmen går på cirka 300 000 kronor per säsong och fritidsenheten har fått en minskad budget, många anser att kommunen slösar med skattemedel och för klimatets skull kan det vara vettigt att minska energiförbrukningen.
Resterande del av vårvintern 2016 kommer värmen att finnas kvar men nästa vinter sätts den alltså inte på.
– Planen blir lite hårdare om den inte värms upp, ungefär som en gammal grusplan, säger Bo Nordebrink.
Han anser inte att detta är någon stor sak:
– Så vitt jag vet finns det bara ett 40-tal eluppvärmda planer i Sverige. Mest då i storstäder och på orter som har elitfotbollslag.
Tack vare plogning och saltning tror Bo Nordebrink ändå att mattan ska vara användbar större delen av kommande vintrar.
– Det tror nog jag också. Men plogar och saltar man planen så ökar slitaget, säger Semir Mehanovic.
Senast inom fyra år bör det – enligt Bo Nordebrink – vara dags att byta ut ytskiktet på Vasavallens konstgräs.