Från coronaår till bal på slottet

Europaskolans studenter började sin gymnasietid med restriktioner och avslutar den med festligheter. "Bästa tiden har varit den senaste när man har kommit in i klassen", säger Klara Sundgren.

Hela balsällskapet samlat, både studenter och skolpersonal.

Hela balsällskapet samlat, både studenter och skolpersonal.

Foto: Anna Hübsch

Sundbyholm2023-06-02 21:20

Vid 16.30-tiden på fredagskvällen började de första bilarna med studenter att rulla in framför Sundbyholms slott.

– Det känns spänt, roligt och nervöst inför balen men jag är taggad, säger Ellen Askling.

– Det känns spännande och kul att snart sluta skolan. Det är så roligt att få vara här med hela trean, säger Wilma Fallström.

Det är först under tredje året alla aktiviteter, utbildningsresor och fester har kunnat bli av för eleverna.

– Det är overkligt att det redan har gått tre år. Bästa tiden har varit den senaste när man har kommit in i klassen. Det var ju corona i början så det var trist, säger Klara Sundgren.

undefined
"Det här kommer att bli otroligt roligt. Jag har längtat efter det här", säger Kajsa Johansson. Hon gick på balen med Jonas Larson.
undefined
"Hela trean är ett helt minne för livet", säger Carl Svensson. Bredvid honom står Tuva Ekblom.

– Sista året har varit bäst. Hela klassen, abiturienten och utsparksveckan, säger Tuva Ekblom.

– Hela trean är ett helt minne för livet, säger Carl Svensson.

undefined
Elin Mouillé, Ella Johansson, Flora Daoud, Nardeen Asaad och Shantal Kriou hade alla beställt sina klänningar på nätet. "Det finns många, många så det var svårt att välja", säger Shantal Kriou.

Kvällen inleddes med en skål på slottsbacken. Utanför slottet fotograferades också studenterna både parvis och klassvis av skolan. Inne på slottet väntade trerätters middag och dans.

– Det kommer också att bli sång, tal och en del tårar, säger Tara Korpy, toastmaster.

– Mentorerna kommer att hålla tal till klasserna. Det blir också två elevtalare. Det kommer nog bli fina tal och känslosamt, säger Jacob Lönnebring, toastmaster.

På balen deltar också skolpersonal.

– Vi tycker det är viktigt att vi bjuder in hela skolan. Det handlar inte bara om oss studenter utan också om dem som har tagit oss hit, säger Jacob Lönnebring.

Karta: Sundbyholms Slott
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!