– Egentligen är det bara fantasin som sätter gräns för vad rabarber kan användas till, säger krögaren på Yxtaholm Christoffer Florén.
I solskenet berättar han lyriskt om sorbet med råmixade rabarber, pressad citron och sockerlag.
– Otroligt gott. Tar du en rödare rabarbersort blir färgen härligt rosa.
Stekt makrill med rabarberkräm beskriver han som en kalasrätt. Vanlig i Bohuslän.
– De flesta maträtter mår bra av syra och det finns det rikt av i rabarber. Men än är det lite för tidigt för makrillen.
Läckra bakverk
På ett bord intill rabarberlandet serverar Jonas Hammar från Wreta gestgifveri i Jönåker läckra bakverk med rabarberbavaroise på chockladbrownies. Mums.
När Kerstin Dumky, Stocktorps gård i Mellösa, berättar om festivalveckans specialare, rabarberkorven, hörs ”fantastisk” från flera som provsmakat.
– Den är gjord på lammkött med rabarberchutney som fått lite indisk prägel, avslöjar hon om korven som i fjol blev Årets rabarberprodukt och nu tillverkas av Mälarchark i Eskilstuna till försäljning bara under festivalveckan.
Läs hela artikeln i torsdagens papperstidning