Vadsbrobor i protest mot nya kraftledningar

Som en del av SSAB Oxelösunds största omställningsprojekt någonsin planeras en ny kraftledning som kan komma att passera Vadsbro och Blacksta. Boende i området är starkt kritiska till planerna – framför allt när det gäller hur informationen kring ärendet har hanterats.

Peter Sandberg, en av de boende som protesterar mot planerna.

Peter Sandberg, en av de boende som protesterar mot planerna.

Foto: Ulla Johanson

VADSBRO2019-06-24 14:29

En protestlista har lämnats in till ansvariga aktörer och de undertecknande skriver bland annat att de känner sig "överkörda, ej tagna på allvar och upprörda över ärendets hantering" som de anser riskerar att avfolka området.

– Vad vi ifrågasätter är hanteringen av hur man informerar, där man väldigt godtyckligt har valt ut vilka som ska få information och vilka som inte ska få det, säger Peter Sandberg som är en av de berörda.

Han bor själv 300–400 meter från den föreslagna ledningen och känner sig både oroad över vilka hälsoeffekter den kan tänkas ha och hur det kommer att påverka bygden i stort.

– Vi är oroliga och vill ha information, men vad man då serverar oss är en pytteliten karta med tjocka röda linjer där man faktiskt inte kan se vart de här ledningarna kommer att gå, säger han.

– Vi förstår ju att industrin behöver elkraft, det är inte frågan om det, utan vi vill bara veta hur det kommer att drabba oss och vilka alternativ som finns. På många andra orter gräver man ner den här typen av ledningar. Varför kan man inte göra det här?

Peter Sandberg tror att svaret är att de drabbade är så få.

– Och vi är helt vanliga människor och vår motpart är antagligen slipade och tuffa Stockholmsadvokater. Jag befarar att vi kommer att förlora och man kommer smälla upp de här kraftledningsstolparna ändå.

Han och hans familj har planerat att bygga om sitt hus men ifrågasätter nu det och tvekar plötsligt på att bo kvar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om