Det politiska styret i Eskilstuna med S, C och M har beslutat att närmare 600 hyreslägenheter hos allmännyttiga bostadsbolaget Kfast ska säljas ut till högstbjudande.
Detta rättfärdigas av politikerna med antagandet om att man behöver bygga nya lägenheter i Eskilstuna. Hur löftena om bostadsbyggande ska garanteras är osäkert.
Många hyresgäster oroar sig och undrar varför politiker och i synnerhet S tycker att det är en fantastisk idé att sälja ut allmännyttan. Många äldre och även utlandsfödda som bor i områdena oroar sig för vad som kommer att hända efter en försäljning.
- Det kan vara bra för mångfalden att få in fler fastighetsägare i områdena, säger Kfasts ledning och politikerna. Men kanske finns det många andra sätt att främja mångfald på än att sälja ut allmännyttan.
Har jag förstått det rätt så kommer merparten av pengarna som utförsäljningen av allmännyttan ger tillfalla Eskilstuna kommun åtminstone 300 miljoner. Resterande en mindre del får bostadsbolaget Kfast behålla. Politikerna lovar att använda pengarna till skola och välfärd, det låter bra. Fler skolor och lärare, bättre kommunservice till de gamla, listan kan göras lång. Men har vi egentligen några garantier alls för vad pengarna kommer användas till? Av erfarenhet vet vi att politiker alltid håller vad de lovar?
Det brukar sägas från många kommunpolitiker runtom i Sverige att det är en bra investering och ett plus i balansräkningen att äga fastigheter och lägenheter. Men detta gäller tydligen inte i Eskilstuna kommun.
Vad säger kommunens egna eller externa revisorer om utförsäljningen av de allmännyttiga hyreslägenheterna i Eskilstuna? Det får vi kanske inte veta ifall revisorerna kanske är satta på "ignore" av Eskilstunas politiska styre.