Alla Eskilstunaidrottare som prisas med medalj

Om en vecka delar Eskilstuna kommun och idrottsföreningarnas samorganisation ut en minnesplakett till idrottare som tagit medalj på SM, NM och så vidare.

16 mars 2011 17:20

79 personer prisas. Men 80 medaljer delas ut eftersom Cecilia Nilsson får två. ”Cilla” vann dels SM-guld i slägga i fjol och dels SM-silver i tyngdlyftning.

– Det är första gången en person får medalj i två olika idrotter, säger Mona Kaanan, ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Här är alla medaljörerna:

Armbrytning
Marcus Åberg, Erik Olsson, Daniel Åberg, Jimmy Cebula, Jonathan Syrjälä.

Bowling
Kenth Reinelius.

Bågskytte
Jesper Danielsson, Isabelle Danielsson, Kalle Puman, Robert Danielsson, Mikael Puman.

Dans
Jesper Broberg, Sara Victorin, Eleonor Hellsberg, Jimmy Järvekvist, Ida Victorin, Henrik Stillman, Isabella Gregorio, Andreas Berg, Joanna Stillman, Josephine Nilsson.

Friidrott
Amir Shaker, Mohammad Al-Jubori, Cecilia Nilsson, Mikaela Johansson.

Gymnastik
Jonna Adlerteg, Ida Gustafsson, Emelie Karlsson.

Gång
Ato Ibanez, Perseus Karlström, Siv Karlström.

Inlines
Fredrik Andersson, Igor Javonivic, Jacob Jonsson.

Motorsport
Tony Karlsson.

Poppi
Kawa Methat, Tapani Korkeamäki.

Ridsport
Lovisa Enblom, Denni Hauksson, Johanna Elgblom, Nina Wahlström.

Rullstolsbasket
Robin Meng, Jonny Pettersson, Peter Nilsson, Aliue  Faal.

Segelflyg
Pekka Havbrand, Daniel Ahlin, Erland Pettersson.

Simning
Måns Stomwall.

Skytte
Lars Abrahamsson, Gunnar Karlsson, Conny Olsson, Emil Eriksson, Linus
Lundkvist, Marie Enqvist, Joakim Wolfrum, Johan Soldin, Henrik Preiholt, Anna Öfverström, Karina Rodriguez Loyaza, Maria Gustavsson, Sara Wallen, Fredrik Larsson, Elin Åhlin, Göran Åhlin, Göran Hägg, Eva Åhlin, Marcus Åhlin, Max Hedsand, Patrik Sartz.

Tyngdlyftning
Jörgen Ljungberg, Gunnar Lögdahl, Hewa Sadi, Bawar Moshin, John Hammer, Peter Seberg, Staffan Karlsson, Jim Gyllenhammar, Cecilia Nilsson.

Vattenskidor
Isabelle Ytterberg.

Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!