Guif är mycket nära kvalspel till elitserien, men inledningen av matchen mot Tyresö var blytung och inte mycket stämde. Tekniska fel i massor framåt och ett försvar som läckte som ett såll.
– Jag kände mig stel och nervös i början av matchen och tog inte många bollar, säger Guifs målvakt Louise Neidenström direkt efter slutsignalen.
Tyresö hade ledningen med 10-5 när Guif tog timeout – utan nämnvärd förbättring faktiskt – det hann bli 12-8 till de vitklädda gästerna innan hemmatjejerna vaknade.
Främsta anledningen till vändningen var modiga Malin Almqvist på höger nio. 21-åringen gjorde fem mål i första halvlek, kunde ha gjort ett par till om inte Josefine Holst storspelat i Tyresös kasse och frispelade Madeleine Kuivamäki med ett precist 30-meterspass fram till 14-14 i slutet av första.
– Det kändes bra i dag och det gäller att ta chansen när man får den, säger Malin.
Har du gjort sju mål tidigare?
– Nej – inte i Guif i alla fall.
Efter paus gjorde Mia Lagumdzija två snabba och Guif var i knappt överläge fram till 22-22 då Carola Eriksson krutade in två snabba från linjen och segern så klar ut.
Icke sa Nicke.
Då gjorde Tyresö 5-1 på ett litet kick och hade plötsligt ledningen med 27-25 samtidigt som Sofia Tenglin blev utvisad.
I det läget var dock Neidenström varm i kläderna, nervositeten hade släppt och hon räddade bollar med snart när varje kroppsdel.
Mia gjorde 26-27, Carola tryckte in 27-27, Sofia kom in från botbänken och gjorde 28-27 efter suveränt pass från Neidenström innan Carola stänkte in 29-27 från nära håll.
Och de 564 åskådarna stod upp och applåderade den fantastiska slutspurten.
– Det var kul i dag och vi har en härlig lagmoral i det här gänget, konstaterar Carola efter drabbningen.
Även tränaren Peter Luksic log med hela ansiktet efter slutsignalen.
– Vilket go det är i tjejerna och en styrka att vinna match efter match. Det är verkligen kul att träna de här tjejerna, säger Luksic.
Men ni inledde inget vidare i kväll!
– Det såg lite ängsligt ut, tjejerna var nog lite spända med så mycket folk på läktaren.
Blir det kval till elitserien nu?
– Det återstår att se, vi fortsätter att ta en match i taget.
Även spelarna vägrade att prata kval till elitserien och det är väl klokt det.
Men nog tusan är det nära nu.
Till sist noterar vi att åttamålsskytten Elma Catic utsågs till matchens lirare i Tyresö medan Guifs notoriska målspruta, Mia Lagumdzija – nio mål i går, fick motsvarande utmärkelse.
Inget fel i det – men Malin Almqvist var grym hon med.