En 100-åring med hög standard

1921 var året då den legendariske Edwin Ahlqvist bildade IK Standard. I år firar klubben 100 år och har dessutom en ny ordförande. "Det känns faktiskt lite som att komma hem", säger nyvalde Jörgen Landin.

Ingemar Johansson tillsammans med sin manager Edwin Ahlqvist, legendarisk boxningspromotor som också gav ut tidningarna Rekord-Magasinet och All Sport.

Ingemar Johansson tillsammans med sin manager Edwin Ahlqvist, legendarisk boxningspromotor som också gav ut tidningarna Rekord-Magasinet och All Sport.

Foto: TT/Nyhetsbyrån

Sport2021-12-28 06:48

I början av augusti var det tänkt att IK Standard skulle ha firat 100 år. Men som så mycket annat satte pandemin stopp även för det här kalaset. I stället hoppas Hållstaföreningen få möjlighet att fira jubileet till våren.

Nyligen fick klubben klart med en ny ordförande i Jörgen Landin som tidigare haft samma roll i friidrottsföreningen Råby-Rekarne.

– Jag har mina rötter här ute i Hållsta och det känns faktiskt lite som att komma hem. Jag spelade faktiskt fotboll i Standard från pojkåren upp till A-laget där jag sedan gjorde 13 säsonger, säger 72-åringen.

undefined
Jörgen Landin är ny ordförande IK Standard.

Klubben, som är en av arrangörerna till orienteringstävlingen Eskilstuna Weekend, bildades 1921 i Ryningsberg och kallades inledningsvis för Uvarna (!), men namnet övergavs rätt omgående för IK Standard. 

Grundaren Edwin Ahlqvist var även ägare till tidningen Rekord-Magasinet som alla ungdomar läste på 50-talet. Redaktör Ahlqvist blev senare världsberömd då han också var boxningspromotor till Ingemar Johansson som blev tungviktsvärldsmästare 1959.

– Edwin var faktiskt med på Standards 50-årsjubileum och jag börjar också bli lite smått unik. Jag var faktiskt med på detta kalas och det är nog inte så många kvar från den tiden. Men det blir i varje fall inget 150-årsfirande för min del, säger Jörgen och skrattar.

undefined
Ett uppslag i Rekordmagasinet inför en av "Ingos" matcher.

Landin, som genom åren haft flertalet uppdrag inom idrottens värld, har bland annat ansvarat för SM-tävlingarna i friidrott på Ekängen 2018 och var även domare under friidrotts-VM i Göteborg 1995. 

Standards nye ordförande berättar om en välmående klubb med en ekonomi i balans. 

– Klubben har drygt 600 medlemmar i våra sektioner innebandy, orientering men också i fotbollen numera, som efter tio år har återuppstått. Vi har även en damklubb som firar 75 år och det finns också en slöjdverksamhet i föreningen, säger Jörgen Landin.

Hur får ni IK Standard att leva vidare 100 år till?

– Vi hade det första styrelsemötet med den nya styrelsen ganska nyligen och en av punkterna på agendan var: hur går vi vidare. Målet är att försöka utveckla de idrotter vi har. Vi har runt 900 invånare i Hållsta och alla förutsättningar finns med ett stort klubbhus, tre planer och en inomhushall. Runt knuten har vi dessutom ett elljusspår, säger Jörgen Landin som är en av tre nya i den sju man stora styrelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!