I dag fyller Ärla IF 100 år – Bjarne den störste

Under lördagen fyller Ärla IF 100 år. "Hos oss ska man kunna vara med hela livet på sina egna villkor", säger ordföranden Joakim Granberg inför firandet hemma på Åsborgen.

Bjarne Thysell under friidrotts-SM 1998.

Bjarne Thysell under friidrotts-SM 1998.

Foto: BILDBYRÅN

Sport2024-02-10 11:02

Söndagen den 10 februari 1924 samlades ett gäng ynglingar på tjärfabrikens kontor som låg 300 meter från samhällets idrottsplats. Initiativtagaren hette Evert Jansson och omgående bestämde gänget sig för att starta fotboll, schack, orientering, bandy, velocipedåkning, skidor och allmän idrott. 

– 1943 kom sedan sektionerna till, berättar Tommy Ljungkvist som har stenkoll på föreningens historia. 

Den nuvarande arenan Åsborgen invigdes 29 juni 1952 och även om den fick sitt namn några år senare blev det en stor fest.

– Det var pampigt värre. Bolinder Munktells musikkår var där och spelade, det var friidrottstävlingar och det hela avslutades med en fotbollsmatch mellan Ärla och IFK Eskilstuna som jag tror IFK vann. Tanken var att AIK skulle ha kommit men på oklara grunder tackade de nej, säger Ljungkvist. 

Ärlas damlag i fotboll var under mitten av nittiotalet uppe en sväng i tvåan. Herrarna har som bäst lirat på division fyra-nivå vilket man också gör i år. 

Störst framgångar har friidrotten och orienteringen nått genom åren. Landslagslöparen Bjarne Thysell glänste på allra högsta nivå med flera mästerskapsmedaljer. Thysell har bland annat tagit SM-guld på 5 000 meter, 10 000 meter och i terränglöpning. 

Den främste orienteraren är fortfarande aktive Emil Andersson. 

Tommy Ljungkvist vill även, bland alla ideella krafter, lyfta fram två förgrundsfigurer som var årsbarn med Ärla IF – Helge Karlsson och Gösta Runström. Båda blev medlemmar i tidig ålder och var med i klubben fram till sin död.  

Vem är den största idrottaren som Ärla hittills haft?

– Räknar man SM-medaljer måste jag säga Bjarne. 

Nuvarande ordföranden Joakim Granberg är stolt över att det är en i allra högsta grad levande förening (exempelvis startades gåfotboll förra våren) som nu firar 100 år och han hyllar det stora engagemanget på landsbygden.  

– Hos oss ska man kunna vara med hela livet på sina egna villkor, vi ska finnas för elit och bredd. Åsborgen kallar vi navet i Ärla och vi ska försöka vara till för hela samhället, inte bara idrotten. Sedan är det ett fenomen ... vi är antingen den enda, eller i alla fall en av ytterst få, föreningar som fortfarande har sektioner med flera idrotter, säger Granberg.

– Vi äger också vår egen anläggning även om vi såklart får stöd av kommunen. Vi gör väldigt mycket själva här ute vilket är både en styrka och en utmaning i dessa tider. 

Utöver redan nämnda saker lyfter Jocke även fram den lyckade "Summer Sports Camp" som lockat många barn.

Under fredagen hade Ärla IF 732 aktiva medlemskap. Det nya gymmet har, enligt Joakim Granberg, bidragit till nästan 200 nya medlemmar.

Hundraåringen firas på Åsborgen under lördagen med mingel och en ceremoni vid minnesstenen. Det blir också ett föredrag om föreningens historia av Tommy Ljungkvist, Hans Thysell och Bo Eriksson.

Förutom medlemmar och politiker är tidigare ordföranden som Lars Olov "Lollo" Lundkvist, Reidar Ehrlin och Jonas Carnesten troligen på plats.

17 augusti hålls sedan det stora kalaset. 

– Vad vi vet är att det då blir en heldag på Åsborgen med massor av olika aktiviteter följt av en bankett, säger Joakim Granberg.

Fotnot: För knappt ett par år sedan blossade ett infekterat bråk upp inom Ärla IF. Det slutade med att stora delar av friidrotten bildade en ny förening, Ärla SK, samt att Bjarne Thysell blev utesluten. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!