Kallas sköna besked: "Betyder jÀttemycket"

NÀr mÀsterskapen kommer, dÄ hÀnder nÄgot med Charlotte Kalla. Efter en sÀllsynt jobbig vinter med covidsjukdom, ryggproblem och allmÀn osÀkerhet kring formen slog 33-Äringen till i skid-VM.
–Det betyder jĂ€ttemycket, att kĂ€nslan som jag har haft innan inte bara Ă€r nĂ„got som jag har hittat pĂ„, sĂ€ger Kalla.

Charlotte Kalla var nöjd med femteplatsen.

Charlotte Kalla var nöjd med femteplatsen.

Foto: Adam Ihse/TT

Sport2021-02-27 13:25

IfrÄgasatt och utrÀknad.

Det har varit en tuff sÀsong för Charlotte Kalla som i november insjuknade i covid-19. Hon har Àven haft problem med en krÄnglande rygg och resultaten har inte varit av den starkaste sorten.

Men VM i Oberstdorf har varit det stora mÄlet för den svenska lÀngdstjÀrnan och det Àr dÀr hon har hoppats vara som bÀst.

Femteplatsen i lördagens skiathlon var ett stort steg pÄ rÀtt vÀg, och i mÄl var Kalla runt 40 sekunder frÄn pallen.

– Det Ă€r jĂ€ttehĂ€rligt att fĂ„ till det nĂ€r det Ă€r ett mĂ€sterskap. Det Ă€r verkligen Oberstdorf som har stĂ„tt högst upp pĂ„ min önskelista, sĂ€ger en nöjd Kalla efterĂ„t.

Spurt om fjÀrdeplatsen

Det var nĂ€ra att bli en fjĂ€rdeplats, men Kalla fick se sig slagen av Österrikes Teresa Stadlober pĂ„ upploppet. Det spelade dock mindre roll, insatsen var precis det besked hon hade hoppats pĂ„ och lĂ€r innebĂ€ra att hon fĂ„r köra fler distanslopp under VM, och kanske Ă€ven en strĂ€cka i stafetten.

– Jag hoppas att jag fĂ„r tĂ€vla vidare nu, vi har ju 10 skejt pĂ„ tisdag. Och om de tror pĂ„ mig i ett stafettlag, dĂ„ ska jag göra allt jag kan men om jag inte kommer med dĂ€r ska jag göra allt för att peppa de fyra som fĂ„r Ă„ka, sĂ€ger Kalla.

33-Äringen Àr en mÀsterskapsÄkare av rang, och har tagit 13 VM-medaljer genom Ären. Den rutinen hjÀlpte dock föga för att lugna nerverna inför lördagens lopp.

– Ska jag vara Ă€rlig sĂ„ var jag ganska nervös i gĂ„r. DĂ„ kom allt över mig och jag tĂ€nkte "Shit, det har ju kĂ€nts bra pĂ„ slutet och vad kommer hĂ€nda egentligen?" Man Ă€r sĂ„ himla nyfiken pĂ„ hur kĂ€nslan kommer att vara. Det Ă€r sĂ„dana tankar jag har brottats med. I dag fick jag verkligen slĂ„ ur underlĂ€ge, sĂ€ger hon.

Kalla gladdes ocksÄ Ät lagkompisarna Frida Karlsson och Ebba Andersson som tog silver och brons.

– Jag Ă€r sĂ„ himla glad för Ebba och Frida. De Ă€r sĂ„ vĂ€lförtjĂ€nta medaljörer, sĂ€ger Kalla.

Hyllas av landslagschefen

Landslagschefen Anders Byström var nÀstan lika glad för Kallas lopp som för de tvÄ medaljerna.

– Att de andra tar medaljer Ă€r superkul men att Charlotte Ă„ker sĂ„ bra Ă€r otroligt glĂ€djande. Hon ser lycklig ut sjĂ€lv ocksĂ„. Det har varit sĂ„ mycket osĂ€kerhet kring hur det ska gĂ„ och folk har ifrĂ„gasatt att hon ska vara med. DĂ€rför kĂ€nns det extra kul att hon fĂ„r lyckas hĂ€r, sĂ€ger han.

TT: De gör det inte lÀtt för dig att ta ut ett stafettlag?

– Nu nĂ€r de Ă„ker bra blir det ju lĂ€ttare. Hade det varit ett gĂ€ng blĂ„bĂ€r hade det varit svĂ„rare, nu Ă€r det ett angenĂ€mt problem, sĂ€ger han.

Fakta: Charlotte Kalla

Född: 22 juli 1987 i TÀrendö (33 Är).

Klubb: PiteÄ Elit SK.

FrÀmsta meriter: 3 OS-guld (10 km fristil 2019, stafett 2014., skiathlon 2018) , 6 OS-silver, 3 VM-guld (sprintstafett 2011, 10 km fri stil 2015, stafett 2019), 6 VM-silver och 4 VM-brons, tolv individuella segrar och totalt över 50 pallplatser i vÀrldscupen. Tilldelades Jerringpriset 2008 och Bragdguldet 2014.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!