Helt klart en stark insats från Melker Oscarsson som nu leder Östra Open Aluns Motor Cup.
– Det är en fin cup som är populär och lockar många deltagare som Richard Alun från Eskilstuna driver under sitt namn, säger Melker Oscarsson som nu leder Junior Elit-klassen efter sin seger i lördags.
Melker som har bytt ut sin Yamaha 250cc till en Husqvarna 350, en tyngre cykel men med mer kraft och driv. Något man med Melkers rutin och bekvämlighet i sadeln kan nyttja och låta cykeln göra jobbet på ett annat sätt. Skådeplatsen för tävlingen var i Bergby mellan Uppsala och Tierp.
– Det gick riktigt bra, upplägget var att köra banan fem varv på en tid mellan 18 och 30 minuter. Min bästa tid var på första varvet som var dryga 18 minuter, säger en nöjd Melker.
Världsstjärnan Albin Elowsson (från FMCK Skövde), som bland annat vunnit Novemberkåsan, vann totalt.
– Elowsson kör ett par snäpp högre nivå än mig men om vi räknar in min tid bland dom 200 startande så skulle jag blivit sjua totalt vilket känns riktigt bra, säger Melker.
Nästa race är om två veckor då SM-premiären går av stapeln i Östhammar, ganska nära Bergby där förhållandena bör vara liknande denna helg vilket bådar gott för Oscarsson.
– Vi planerar att åka hela SM (åtta deltävlingar), säger Melker.
När det är dags för SM-tävling så höjs ribban ytterligare och med så här fin inledning på säsongen så stärks givetvis känslan för att fortsätta på den inslagna vägen för Oscarsson.