Eskilstunatjej till landslaget – uttagen i EM-truppen

Den tidigare Guifspelaren Cajsa Sällström är uttagen till U19-landslaget som spelar EM i Ungern i mitten av juli.

Eskilstunafostrade Cajsa Sällström är uttagen till den svenska truppen i U19-EM.

Eskilstunafostrade Cajsa Sällström är uttagen till den svenska truppen i U19-EM.

Foto: TT

Handboll2019-06-12 21:00

Eskilstunatjejen lämnade Guif för två år sedan för spel i Sävehof. Så sent som i våras blev hon tillsammans med klubbens F18-lag USM-mästare och Cajsa stod själv för tre mål i finalen mot Kungälv.

Nu åker hon alltså med U19-landslaget till Ungern i juli där Sverige ställs mot Norge, Portugal och Rumänien i det inledande gruppspelet.

Förbundskaptenen Niklas Harris har totalt tagit ut 16 spelare till EM-slutspelet. Förra året nådde Sverige framgång som VM-fyra och förbundskapten tror på ett lyckat, långt EM-besök i Györ.

– Vi vill gå vidare från gruppen och gärna ta oss till sista dagens spel, säger han till Handbollskanalen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!