För Anna, som tävlar för Strömsholms RF, och Fly Away är det den trestjärniga långa klassen som är i fokus, för sambon William och nyss comebackande Quireboy, den kortare trestjärniga banan.
Tävlingen i Polen är även en deltävling i den internationella nationsserien som Sverige leder efter två starter. I laget rider den här gången Malin Josefsson med Allan V, Anna Nilsson med Candy Girl, Sandra Gustafsson med Koordinat och Katrin Norling med Fernando-Ukato.
Seger i Nations Cup betyder inte bara ära och prispengar, den nation som vinner serien kvalar även in till OS i Tokyo 2020. Något som det svenska laget misslyckades med under VM i Tryon ifjol.
Tävlingarna startar under torsdagen med dressyren och följd sedan av terrängritten på lördag och banhoppning på söndag.