Ännu en målvakt tar plats i United

Under söndagen presenterade Eskilstuna United en ny målvakt – den andra inom loppet av ett dygn. Även hon har spelat landskamper för Sverige.

Eskilstuna United har värvat ytterligare en målvakt som har spelat landskamper för Sverige.

Eskilstuna United har värvat ytterligare en målvakt som har spelat landskamper för Sverige.

Foto: Bildbyrån

Fotboll2023-01-08 13:43

Det senaste tillskottet heter Wilma Delerud som fyller 17 år om drygt en vecka. När den talangfulla målvakten var här och tränade med United i november imponerade hon, enligt rapporterna, stort.

– Wilma är en mycket lovande och skolad målvakt som har spelat ett flertal landskamper med Sveriges F17 och spelat seniorfotboll i Gideonsberg i Västerås. Med Wilma kommer vi få en allroundmålvakt som har många goda egenskaper. Hon har en bra speluppfattning både i försvars- och i anfallsspelet och är mycket modig, säger tränaren Vaila Barsley.

För Delerud blir det en ny utmaning i och med klubbytet och ytterligare ett steg i karriären.

– Jag vet att United har förutsättningarna för mig att fortsätta att utvecklas som målvakt. Eskilstuna United är en professionell klubb som är redo att satsa allt för att ta sig tillbaka till Damallsvenskan, säger Wilma Delerud som vill bidra med en ny "härlig energi på planen men även utanför".

Med hjälp av sin goda kommunikation vill hon skapa de bästa förutsättningarna för sina lagkamrater och ge trygghet i hela laget. Hennes spetsegenskaper, enligt henne själv, är kommunikation och att hon är beslutsam och orädd.

– Jag står fast vid mina beslut i de olika situationerna. Mitt mål är alltid att göra mitt bästa för laget, säger Wilma Delerud.

Under lördagen presenterades målvakten Julia Langörgen, 21, som Uniteds första målvaktsförvärv inför den kommande säsongen i Elitettan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!