Den tidigare AFC-spelaren Dzenis Kozica gav gästerna ledningen i den sjätte minuten. Men sedan snodde Alexander Ahl Holmström huvudrollen i sommarvärmen på Tunavallen.
Med en killerinstinkt som skulle få vilken filmskurk som helst att försvinna flera mil härifrån fixade han först 1–1 efter 13 minuter. 2–1 kom i 20:e och 3–1 strax innan vilan (45+4).
– Vad ska jag säga ...tre mål och det är kul, säger Ahl Holmström som var ostoppbar.
– Det är bara att panga in den så sätter jag den. Jag vet att jag kan göra mål, jag är målskytt. Har jag bra spelare runtomkring mig går det att göra bra grejer så jag är tacksam för det, att jag har bra spelare runt mig.
Ettan kom efter ett inlägg från Karim Mammar som hotade gång på gång från sin vänsterkant.
– Bollen går väl över Coffey (Ashley) och dimper ner lite. Sen får jag tag i den och klackar in den. Andra var ett riktigt bra inspel av York (Rafael), vi har bra kemi du vet. Vi är från Kalmar båda så han känner mig, då det var det att sätta dit foten. Tredje var en nick efter en fantastik hörna från Ismet (Lushaku) så det är bara att tacka och bocka, säger Alexander.
Nu har han gjort sex mål på sju matcher och toppar Superettans skytteliga.
– Det är väl ett plus, säger han och ler.
Seriens hetaste spelare?
– Ha ha, det vet jag inte. Jag kör på och är glad över att få förtroende att spela. Det är jag väldigt tacksam för och då vill man ge tillbaka, det är vad det handlar om. Får jag speltid kommer jag göra mål, springa för laget och kriga.
I 63:e minuten blev Alexander utbytt.
– Jag var lite trött i benen och krampade lite. Det kanske hade med vädret att göra och att jag druckit dåligt, jag vet inte.
Från sidan fick han se ett Trelleborg som tog över och satte press på hemmalaget. I 79:e minuten kom också reduceringen till 3–2 när bollen dam ner bara någon meter från mål och Fredrik Liverstam skickade in bollen bakom Noel Törnqvist som gjorde ett par fina parader under matchen.
– Vi blev lite väl låga kan jag tycka men det kanske blir så när man har 3–1 och vill stänga igen. Det kanske hände lite tidigt men vi redde ut det så nu är det bara skönt, säger Ahl Holmström.
Stundtals blev det även hetsigt på planen. Sex gula kort (sju totalt i matchen) delades ut under den andra halvleken varav fyra till AFC.
– Det hör till, så ska det vara.
André Alsanati var en av fem spelare totalt som blev inbytta i AFC. Han ersatte York Rafael i 63:e men tvingades kliva av i 87:e.
I Eskilstunalägret var det förstås glada miner efteråt. Hattrickhjälten strålade av lycka och skulle fira med att se Champions League-finalen senare under kvällen.
Hur är känslan nu?
– Det är skönt faktiskt ... jävligt skönt att vinna och få göra mål så man är glad, säger Ahl Holmström.
Så startade AFC: Noel Törnqvist – Robin Tihi, Rasmus Wikström, Karim Mammar – Jesper Manns, Ismet Lushaku, Ibrahim Blati Touré (Kazuki Takahashi 87), York Rafael (André Alsanati 63, Marwan Baze 87) – Albin Linnér (Victor Fors 72), Ashley Coffey, Alexander Ahl Holmström (Viktor Götesson 63).
Varningar, AFC: Lushaku, Blati Touré, Coffey och Tihi.