Hällbybrunns tränare Tony Bird kommenterade matchen:
- Äntligen fick vi fira seriesegern och som grädde på moset med en vinst. Vi börjar lite svagt mot ett taggat hemmalag men tar ledningen med 1-0 efter 20 minuter. Torshälla kvitterade ganska omgående och har ett övertag i första. I andra halvlek kommer vi igång och visar att vi är det bästa laget i serien och pressar tillbaka Torshälla och får utdelning med två mål och vinner rättvist.
Gästande Hällbybrunn gjorde första målet. Hanna Johansson Berg gjorde målet, redan i 21:a minuten.
Torshälla-Nyby/Eskilstuna United kvitterade till 1-1 i 22:a minuten, genom Emelie Stenroth. I 55:e minuten nätade Hanna Johansson Berg ännu en gång, och gav Hällbybrunn ledningen.
Och med sex minuter kvar att spela ökade Hällbybrunn ledningen genom Wilma Lund. Det fastställde slutresultatet till 1-3.
Resultaten i sista omgången innebär att Torshälla-Nyby/Eskilstuna United slutar på femte plats och Hällbybrunn på första plats.