Triangeln hade tillfälligt flyttat från Mesta till Tunavallen för belysningens skull. Det gjorde inte laget sämre. På konstgräset rullade TIK ut sina gäster.
– Återigen gjorde vi en väldigt bra match mot ett bra spelande Bajen. De skapade inga riktiga chanser men vi fick jobba hårt, säger tränaren Joakim Helgstrand.
– Vi har varit bra en lång tid nu och det är riktigt kul att se.
Kim Arodin, som gjorde Eskilstuna Uniteds första historiska mål i Damallsvenskan för några säsonger sedan, visade hon trivs på Tunavallen och fortfarande hittar nätet på arenan. Kim inledde målskyttet och fixade även 3–0 innan vilan. Jenny Johansson fixade 2–0. Tre minuter in på andra halvlek punkterades matchen definitivt när Kim Arodin satte sitt tredje mål för kvällen fram till 4–0.
Simona Ågren fastställdes sedan slutresultatet.
Segern innebär att Triangeln är mycket nära en plats i ettan nästa år.
Om Enskede skulle förlora på lördag är saken i stort sett klar eftersom TIK har 17 plusmål att gå på mot konkurrenten. Om Enskede vinner blir det en helt avgörande sista omgång då Triangeln möter redan klara serievinnaren Tyresö och Enskede möter Lidingö.
– Jag räknar med att Enskede vinner men jag skulle inte tacka nej till om de förlorade, säger Jocke som bytte ut fyra spelare som alla står på två varningar för att inte riskera att någon eller några av dem skulle missa avslutningen.
Hela laget var bra med extra plus till Rebecca Mellqvist.