Mardrömsåren över för Eskilstunatalangen

Han lämnade AFC:s akademi för att bli ungdomsproffs i Italien 2018. Men efter att talangen två år senare vände hemåt till AFC Eskilstuna har skadorna avlöst varandra. Nu är 20-årige Eskilstunakillen Adam Jemal skadefri och hoppas kunna få sitt stora genombrott. "Nu handlar det bara om att komma i form där slutmålet är att ta en plats i startelvan", säger anfallaren.

Eskilstunakillen Adam Jemal hoppas på att 2022 blir ett år där han får slippa skador.

Eskilstunakillen Adam Jemal hoppas på att 2022 blir ett år där han får slippa skador.

Foto: Krister Rubensson

Fotboll2022-02-25 07:07

Som 16-åring flyttade Adam Jemal från Eskilstuna och skrev på för den italienska klubben Hellas Verona, som då låg i Serie B. Adam fick mestadels hålla till i klubbens Primaveralag men tränade ofta med A-laget. 

Men efter två år i Italien blev hans hemlängtan för stor. 

– Det var en rolig tid att få vara med om. Jag fick spela med otroligt bra spelare som bland andra Moise Kean som då var utlånad till Verona men som i dag spelar i Juventus. Även om det gick bra fotbollsmässigt för mig handlade mycket om den mentala hälsan, speciellt under det sista året. Jag flyttade dit helt själv men till slut ville jag bara hem. Det fanns ingen annan lösning, säger Adam.

Valet blev att återvända till AFC och Superettan men på två säsonger har det bara blivit sju inhopp för anfallaren.

– Under mitt första år drabbades jag av en fotledsskada och sedan åkte jag på covid. Under flera år har jag också haft problem med att axeln hoppar ur led. Jag har inte behövt söka läkarhjälp utan jag har själv hela tiden kunnat dra axeln tillbaka. Men i början av förra året spårade det ur helt och hållet vilket gjorde att jag tvingades till en operation.

undefined
Adam Jemal har hittills bara gjort sju inhopp för AFC under hans två säsonger i klubben.

Men när läkaren fick corona skedde operationen först i juli.

– Jag var borta hela året och det är klart, det var inte så här jag hade tänkt mig att det skulle bli. Men sånt är livet, säger han och suckar.

Sedan dess har anfallaren – som har tre förnamn Omar, Yassin och Adam men där det är Adam som är hans förstanamn – varit skadefri och under försäsongen har det dessutom blivit några inhopp under AFC:s träningsmatcher.

– Även om jag inte spelat så mycket så har de minuterna jag fått varit veckans höjdpunkt. Nu handlar det bara om att komma i form där slutmålet är att ta en plats i startelvan, säger Adam som hoppas han på nya minuter när hans AFC under lördagen möter Vasalund på Tunavallen.

Du har ett utgående kontrakt men finns det planer på att få mer speltid någon annanstans?

– Mitt fokus ligger till 100 procent på AFC för det är här jag spelar. Men vi får se hur det blir, jag pratar ofta med min agent för det viktigaste som fotbollsspelare är att få speltid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!