Trots att tankarna funnits under flera år har storklubbarnas senaste planer på en superliga blivit ett minst sagt hett diskussionsämne i fotbollsvärlden. I den nya ligan ska lag som Manchester United, Juventus, Milan, Liverpool, Barcelona och Real Madrid delta.
På en presskonferens under måndagen sa Uefas ordförande Alexander Ceferin att alla spelare som spelar i den nya turneringen förbjuds att delta i turneringar som Uefa och Fifa anordnar, inklusive alla landslagsturneringar som VM och EM.
För svensk del skulle det innebära att stjärnor som Zlatan Ibrahimovic, Dejan Kulusevski och Victor Nilsson Lindelöf stoppas.
– Det kan inte ske. Det hoppas och tycker jag verkligen inte. Vad har spelare gjort för fel för att de ska uteslutas, sa Sebastian Larsson till Aftonbladet efter förlusten med 2–0 i det allsvenska rivalmötet borta mot IFK Göteborg.
Han fortsätter:
– Det vore bisarrt. Vi är två månader från ett slutspel. Ska folk stänga av spelarna? Det varken tror jag eller tycker jag vore ett sunt beslut.
Sebastian Larsson tror dock att Super League skulle kunna förstöra för svenska klubbar och spelare.
– Utan att kunna alla delar så kommer det förstöra för väldigt många, inte minst drömmen att kunna nå arenor som du drömmer om som liten. Den kommer försvinna. Vad händer med dagens Champions League i så fall? Den blir till en form av Europa League. Det som svenska klubbar ska slåss om, Conference League, vad blir det? En form av D-turnering i Europa, säger Larsson.
Landslags- och AIK-kompisen Mikael Lustig gillar inte heller hotet mot de berörda klubbarnas spelare.
– Jag tror att Fifa och Uefa gör allt i sin makt för att skrämmas och se till att det här inte ska bli av. Det är deras sätt att dra det här spelet, sen hoppas vi inte att det ska gå så långt för i ett mästerskap ska de bästa spelarna vara med. Jag vet inte hur mycket goodwill de skulle förlora om de skulle blocka spelare från att spela ett mästerskap, säger Lustig till Aftonbladet.
– Det är extremt mycket pengar och klubbar som ägs av affärsmän som skiter i fansen och vill ha cashen istället. Spelarna gör som klubbarna säger när man står under kontrakt.