Tog laget till Superettan – nu lämnar Eskilstunakillen

För bara några månader sedan var han med och tog upp Brommapojkarna till Superettan. Men nu står det klart att den 31-årige Eskilstunakillen Simon Helg lämnar klubben.

Eskilstunakillen Simon Helg (till vänster) lämnar BP efter två säsonger. Var mittfältaren hamnar nu är i dagläget oklart.

Eskilstunakillen Simon Helg (till vänster) lämnar BP efter två säsonger. Var mittfältaren hamnar nu är i dagläget oklart.

Foto: Kenta Jönsson/Bildbyrån

Fotboll2022-01-12 17:49

Han slog igenom i unga år i IFK Eskilstuna och var en av landets mest lovande som 16-åring. Mittfältaren hade då provtränat med engelska storklubbar som Arsenal och Liverpool men nappade 2007 på ett anbud från Hammarby. 

Efter fem år i "Bajen" fortsatte han karriären 2012 i GIF Sundsvall där han sedan stannade under fyra säsonger.

Därefter har han representerat klubbarna Åtvidaberg och Öster. Inför säsongen 2020 valde han lite oväntat att ta klivet ner i division 1 och skriva på ett tvåårskontrakt med BP.

– Jag förstår att folk höjer på ögonbrynen, men för mig känns det jättebra, sa han då i en intervju med Expressen.

Under den första säsongen var mittfältaren, som är fostrad i Skogstorps GOIF, till stora delar given i BP och gjorde 21 matcher från start. Men under hans andra år i laget fick han mestadels nöta bänk. Trots tre matcher från start och hela 20 inhopp (!) var 31-åringen så sent som i höstas med och tog upp laget till Superettan.

undefined
Simon Helg lämnar BP.

Men när BP, med Carola Häggkvists son Amadeus Sögaard i laget, gör comeback i den näst högsta serien och samtidigt blir seriekollegor med AFC Eskilstuna är det utan Simon Helg från Eskilstuna.

– BP tackar Simon för hans tid i klubben och önskar honom all lycka till i framtiden, skriver BP i ett pressmeddelande.

Med två säsonger i ettan och nästan 300 matcher i Allsvenskan och Superettan går nu Simon Helg vidare i karriären.

Vi har sökt Simon utan framgång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!