Fredrik Eriksson tvÄa i rallycupen

I helgen avgjordes den nÀst sista tÀvlingen i Svenska rallycupen. DÄ blev det mycket lokalt i topp med bland annat HÀlleforsnÀs Fredrik Eriksson och Kristoffer Nordlund som slutade tvÄa.

Robert Eriksson frÄn Eskilstuna MK med Jens Thapper i högerstolen i sin Renault Clio R3 slutade elva i helgen.

Robert Eriksson frÄn Eskilstuna MK med Jens Thapper i högerstolen i sin Renault Clio R3 slutade elva i helgen.

Foto: Pierre Skytt

Bilsport2019-09-16 11:18

HÀlleforsnÀs Fredrik Eriksson med Kristoffer Nordlund lyckades bli tvÄa i den nÀst sista tÀvlingen i Svenska rallycupen i Tierp. TÀvlingen var förlagd till Tierps Arena dÀr ocksÄ första och sista strÀckan kördes helt pÄ asfalt. Totalt skulle 6 specialstrÀckor avverkas under dagen som utmanade och höll det 124 ekipagen starka startfÀltet otroligt jÀmt. Vinnare före Fredrik i sin VW Golf i den trimmade tvÄhjulsdrivna klassen blev Nyköpingsbröderna Hampus och Pontus Jakobsson i Toyota Corolla. Fredrik och Kristoffer laddade pÄ och fick till en fin tÀvling i Tierp dÄ bÄde noter, bil och Fredriks egna körning var pÄ topp.

– Jakobsson ser vĂ€l ut att vara klar vinnare totalt i cupen, men vi har ju avancerat mot vad vi presterade i vĂ„ras, sĂ€ger Fredrik Eriksson som Ă€ndĂ„ Ă€r nöjd med tĂ€vlingen.

Lite lÀngre ner i samma klass kom Eskilstuna MKs Robert Eriksson med Jens Thapper pÄ en elfteplats i sin Renault Clio R3. Totalsegrare för dagen frÄn Nyköping blev Christoffer Haglund med Jens Jakobsson i Ford Fiesta R5. Christoffer som hade en tuff uppgift med att hÄlla tvÄan Stig Andervang i Mitsubishi bakom sig. Segermarginalen blev 6,2 sekunder ner till Stig och ytterligare 2 sekunder fick lÀggas till totaltrean Anton Eriksson frÄn Sundsvall. Kampen om den totala cupen tÀtnar inför finalen i SkÀnninges Marknadsnatta i slutet av oktober.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om