Det dröjde till den 11:e minuten i första halvlek sen smällde det till. Under en minut så gjorde Uddevalla både 0–1 och 0–2 genom Wiliam Dresch och Donat Gashi samtidigt som AFC hann reducera till 1–2 genom Rami Oraha.
Två minuter senare så var han på den igen Rami Oraha då han satte 2–2 för AFC. Innan första halvlek var slut så hann dock serieledarna Uddevalla sätta ytterligare ett mål vilket gjorde att Uddevalla gick till pausvila med 2–3 i ryggen.
I början av andra halvlek så slog Rami Oraha till ytterligare en gång och fullbordade sitt hattrick genom 3–3. Sedan följde ett 3–4 mål till Uddevalla genom Fredrik Söderqvist. I sista minuten så kvitterade AFC till 4–4 genom Lukman Murad för att Uddevalla senare med endast tre sekunder återstående av matchen skulle sätta spiken i kistan genom Donat Gashis 4–5-mål.
Stallarholmen fick en tuff start av matchen då Örebros Jonathan Rasch satte 0–1 i den 11:e minuten. I slutet av första halvlek så kvitterade dock Stallarholmen till 1–1 genom Husein Aly. Därefter följde ett varsitt mål för lagen i mitten av andra halvlek.
Två minuter efter att Stallarholmen hade satt sitt andra mål för kvällen så följde dom upp det med ett 3–2-mål genom Alagi Sosseh. Endast en minut senare så kvitterade dock Örebro till 3–3 genom Philip Hjalmarsson som senare även blev slutresultatet.