VFC klart för slutspel i Boren futsal cup

Värmbols FC var i Motala på tisdagskvällen och spelade Borens cup med 30 000 kronor i första pris.

Futsal2017-01-03 21:12

VFC gick vidare till lördagens slutspel. I den första matchen stod ett rutinerat IFK Motala på andra sidan och VFC var inte riktigt vaket de första fem-sex minuterna och släppte in 1–0. Men de sista tio minuterna spelade VFC riktigt bra och borde ha gjort tre-fyra mål, i stället för det enda man gjorde genom Timmy Österling. 1–1 slutade matchen.

– Jag tror att vi och IFK Motala är de två bästa lagen i den här gruppen, sa tränaren Rickard Johansson efter matchen.

En timme senare var det Linghem som stod för motståndet, den matchen slutade 2–0 och VFC svarade för en stabil insats där Timmy Österling åter höll sig framme och satte ett mål. Det andra målet gjordes av Joel Scherman.

Inför den tredje matchen mot Vadstena var det seger som gällde för att VFC skulle vara klart för finalspel på lördag. Och efter att ha gjort ett mål i första matchen, två i nästa så blev det följaktligen tre mål i match nummer tre och seger med 3–1.

Målskyttar var David Strömgren, 2, och Martin Lindgren.

Den sista matchen för kvällen, mot Motalalaget LSW, spelades så sent att den inte hann färdigspelas innan KK gick i tryck.

– Vi har blivit bättre och bättre för varje match, som det ska vara i en turnering, sammanfattade Rickard johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!