Adlertegs hyllning till EGF-talangerna: "Superduktiga"

Den tidigare elitgymnasten Jonna Adlerteg avslutade karriären för två år sedan för studiernas skull. Hon fortsätter dock att följa sporten – och framför allt EGF-talangernas väg mot eliten. "De är superduktiga", säger hon.

Jonna Adlerteg höll i två pass på Friskis & Svettis tioårsfirande.

Jonna Adlerteg höll i två pass på Friskis & Svettis tioårsfirande.

Foto: Lukas Abrahamsson

Gymnastik2024-04-21 10:45

Under lördagen firade Friskis & Svettis tio år på Sveaplan. Det firades med pompa och ståt och en hel drös med olika pass för medlemmar att ta del av. Bland annat höll Jonna Adlerteg i två fullbokade pass.

Den tidigare elitgymnasten, som tävlade för EGF, la ner karriären 2022 för att i stället satsa på studier. Sedan dess har hon hunnit pluggat i två år, medverkat i fjolårets säsong av "Mästarnas mästare" – och i dag jobbar hon som biomedicinsk analytiker på Lindesbergs lasarett.

– Det är jättekul, även om jag fortfarande är ny inom det yrket. Det är ganska speciellt att ändå ha varit på en hög nivå inom idrott och sedan komma till ett helt nytt yrke och man kan ingenting känns det som, men det känns helt rätt, säger 28-åringen som i dag bor i Örebro.

undefined
Jonna Adlerteg har bland annat två EM-silver i barr på meritlistan.

Saknar du gymnastiken?

– Just så mycket tid och kraft som jag la ner på det, jag kände att jag var färdig med det. Jag ångrar ingenting som jag gjorde men jag saknar inte att göra det just nu.

Det blir ingen comeback med andra ord?

– Nej, det blir det inte.

Hon har dock inte lagt ner gymnastiken helt. Vid sidan av jobbet följer hon EGF-talangerna Nathalie och Emelie Westlund, Jennifer Williams, Elina Grawin och Vilma Timlövs väg mot eliten.

undefined
Även om Adlerteg inte saknar gymnastiken så följer hon fortfarande de lovande EGF-talangerna som Jennifer Williams...
undefined
...Nathalie Westlund...
undefined
...och Elina Grawin.

– Vi tränade tillsammans mina sista år och det har varit jättekul att se dem fortsätta utvecklas. De tränar med mina gamla tränare (Sebastian Melander och Helena Andersson Melander) så jag var förbi hallen tidigare.

Hon försöker besöka hallen så ofta hon kan för att stötta de talangfulla tjejerna.

– Även om det inte är så ofta som jag skulle vilja eller så mycket det hade varit om jag bott kvar i Eskilstuna, säger hon och passar på att hylla skaran:

– Det går bra för allihopa, det är jättekul och de är superduktiga. Det känns också verkligen som att Sebastian och Helena byggt på sin träningsstil och gått in en ny generation med den. Det ser ut som alla trivs.

I veckan befann sig både Nathalie Westlund och Jennifer Williams på världscupen i Doha. Westlund, som tävlar i Adlertegs paradgren barr, slutade åtta i finalen under fredagen. Williams kvalificerade sig till lördagens final i fristående, där blev det en femteplats.

Om knappt två veckor reser Westlund, Williams, Grawin och Timlöv tillsammans med övriga i svenska truppen till Rimini för EM i artistisk gymnastik som inleds den 3 maj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!