Inbrott på Torsharg igen – nu har föreningen tröttnat

I omgångar har lokalerna på Torshargs IP utsatts för inbrott och skadegörelser. Nyligen hände det igen. "Det har varit så många inbrott genom åren att jag tappat räkningen", säger Johanna Arringer som är ordförande Torshälla-Nyby IS.

Torshargs IP i Torshälla har ännu en gång blivit utsatt för ett inbrott.

Torshargs IP i Torshälla har ännu en gång blivit utsatt för ett inbrott.

Foto: Krister Rubensson

Inbrott2024-05-29 20:05

Tidningen har under årens lopp skrivit ett flertal artiklar om inbrott och skadegörelser på Torshargs IP i Torshälla. 

Och här kommer ytterligare en i samlingen.

Nyligen utsattes Torshälla-Nybys cafeteria för ett inbrott vilket har skapat stor irritation i klubben.

– Det var vår kassör som förra söndagen var först på plats och upptäckte att det hade varit inbrott. Vi hade bara dagen innan fyllt på med varor i cafeterian men dagen efter var all dryck borta plus en massa skadegörelse. Det var godis och chips överallt på golvet och en del hade även kastats ut och låg i solen när vi kom till platsen, säger TNIS ordförande Johanna Arringer.

– Polisen kom samma dag och gjorde lite fynd på platsen. Men sedan har vi inte hört något mer. 

undefined
Så här såg det ut inne i Torshargs lokaler efter inbrottet.

Hur känner du som ordförande för det som hänt?

– Man blir ledsen för det drabbar så många i föreningen. Det är ganska många tusenlappar som vi förlorar. Samtidigt är så tröttsamt för jag tänker att det även kostar pengar för kommunen som faktiskt inte gjort det ordentligt från början.

– Det här är inte första gången ... och inte andra heller. Det här är ett återkommande problem som vi har. Det har varit så många inbrott genom åren att jag tappat räkningen. På vintern har det inte varit ett enda inbrott men det blir så fort vi börjar använda cafeterian på Torsharg – de vet när vi utnyttjar den.

undefined
Det var genom att krossa ett fönster som inbrottstjuvarna tog sig in i Torshälla-Nybys cafeteria.

Förövarna tog sig in i cafeterian genom att krossa ett fönster och nu hoppas klubben, med sina drygt 500 medlemmar, att allt kan få ett slut men även att hyresvärden tar ett större ansvar och gör lokalen inbrottssäker.

– Visserligen är det ett inhägnat område men här kan de jobba ostört. Det finns inget larm, inga lampor som lyser, inga kameror eller galler för fönsterna. Vi har anmält till Kultur och Fritid varje gång när det varit inbrott. Vi har även pratat med Kfast, som vi hyr av, och påtalat att det behövs larm och kameror. Men det händer ingenting.

Tills vidare tar Torshällaklubben det säkra före det osäkra.

– Vi som jobbar i styrelsen får helt enkelt åka ner oftare och ställa fram alla varor först när cafeterian öppnar under helgen. Vi kan inte ha något av värde där nere längre, säger Johanna Arringer.

Till tidningen beklagar Kfast det som inträffat:

"Vi tycker givetvis att det är mycket olyckligt att någon tagit sig in och orsakat skada på lokalen. Skadorna åtgärdas omgående. Galler ska monteras på fönstren för att säkra upp", skriver presskommunikatör Mikaela Jannering i ett mejl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!