Hallands Nyheter skriver att meriterade tränaren Jonas Johnson redan har bestämt sig för att kliva av uppdraget. Men i övrigt säger Jesper Krigholm att allt mest är förvirrat just nu och att inga klara besked har kommit.
– För oss spelare var det jättemärkligt. Vi har ett kanongäng där alla var laddade inför säsongen. På torsdagen körde vi ett fyspass när vi plötsligt blev kallade till ett möte med styrelsen där vi fick veta hur situationen var ekonomiskt, berättar 22-åringen.
Ingen föraning om det alls?
– Nej, ingenting. Det har låtit väldigt bra innan.
Har du hunnit smälta det ännu?
– Nej, det har ju bara gått en dag. Men det är klart att jag känner mig skärrad. Jag har flyttat, trivs hur bra som helst i stan och med laget, ett gäng kanongrabbar.
Även Krigholm har läst artiklarna där Jonas Johnson säger att han ska sluta.
– Det kan nog påverka många. En så duktig tränare betyder mycket för många spelare.
Hur tänker du kring framtiden?
– Till att börja med är det bara att träna på och hoppas på det bästa men klart att man inte vill få höra sånt här bara några veckor innan seriestarten. Förhoppningsvis löser det sig, om det inte blir så får jag väl vända hemåt. Men det är svårt läge nu, så här års har ju nästan alla klubbar fyllt platserna i sina trupper.
Enligt Hallands Nyheter tvingas spelarna sänka sina löner om de ska vara kvar i föreningen.
– Jag har inget förtroende för styrelsen. Det har varit mycket under en längre tid. Först får vi positiva signaler och man tar dit spelare, sedan kommer plötsligt ett sådant här besked. Det funkar inte för min del, säger Jonas Johnson till HN.