För att kunna undvika negativt kvalspel hade det först krävts en storseger hemma i Sméhallen mot topplaget Borås för att sedan även vinna i slutomgången borta mot Tyringe – plus att övriga resultat gått Lindens väg.
Men allt grusades redan under onsdagskvällen.
– De var väl ingen som riktigt såg att vi skulle hämta in det. Men vi försökte ändå gå för en vinst och få till en positiv prestation, säger tränaren Gustaf Länn som i stället fick se sitt Linden förlora mot Borås.
Eskilstunaklubben stod upp bra mot topplaget i 52 minuter.
Men under de åtta avslutande minuterna tog gästerna först ledningen i powerplay och med fyra sekunder kvar av matchen, när hemmalaget jagade en kvittering, fastställde Borås slutresultat genom att skicka in 2–4 i tom kasse.
Lindens målskyttar var Lucas Ekholm och Hampus Sjölund.
På söndag spelas den sista omgången i Hockeyettans södra vårserie – därefter väntar ovisst kval för Linden med geografisk indelning.
– Vi har nästan två veckors uppehåll utan matcher där vi bara kan träna och hålla koll på play off-matcherna och de kommande motståndarna från division 2. Som det verkar nu blir det den östra eller västra kvalserien för oss, säger Länn.
Vilka lag Linden får möta avgörs inom kort.
– Det är många lag från tvåan som kommer med bra självförtroende och har spelare som gjort väldigt mycket poäng. Vi var med om ett liknande scenario för två år sedan. Vi spelade då mot Åmål och det var spelare som hade gjort upp mot 80–90 poäng i deras lag men vi klarade oss ändå. Det är det vi siktar på igen.
Från östra serien handlar det främst om lag från Stockholmstrakten medan i den västra återfinns lag från Värmland, Västmanland och Dalarna. Lindens kommande motståndare blir – oavsett kvalserie – tre lag från division 2.
Totalt sex matcher (hemma/borta) och endast vinnaren i serien får en plats i Hockeyettan nästa säsong.
– Jag tycker ändå att vi har goda chanser. Det är ändå en viss skillnad på bredden i trupperna, säger Lindentränaren.
Kvalserien till Hockeyettan sätter igång om snart två veckor med start söndagen den 11 mars och ska vara avklarade elva dagar senare.