Guif fyller 120 år

På torsdag fyller Eskilstuna Guif 120 år och jubileet uppmärksammas med ett historiskt perspektiv på Stadsbiblioteket.Lisa Wendelius och Ingrid Nilsson kommer att prata till ett bildspel med profiler från förr.– Alla är hjärtligt välkomna, säger Ingrid.

Jubileum2016-05-25 06:01

Guif firar 120-årsjubileet med ett evenemang på torsdagseftermiddagen och det äger rum i Eskilskällan på Stadsbiblioteket.

Ingrid och Lisa, som forskat kring klubbens historia, kommer att prata om det gamla Guif med utgångspunkt från medlemstidningen "Lysmasken" som gavs ut mellan åren 1918 och 1958.

– Några av profilerna vi tar upp är Sven "Sasa" Andersson, Oscar "Paddock" Bergman, Birgith Kihlström och Johan "Pålle" Pålsson, säger Ingrid.

Vilka är du och Lisa?

– Vi är födda 1937 och uppvuxna i Eskilstuna där våra pappor var engagerade i Guif. Man kan säga att vi ärvde vårt intresse för föreningen och vet hur roligt våra föräldrar hade när det begav sig. Numera bor vi i Stockholmstrakten, men intresset för föreningen finns i allra högsta grad kvar.

– Guif var mycket mer än en idrottsförening förr i tiden, mer som en kulturförening med många aktiviteter vid sidan av det sportsliga, fortsätter Ingrid Nilsson.

Vad händer mer på träffen?

– Sista timmen är ordet fritt för deltagarna att berätta sina minnen från sin tid i Guif.

– Alla är hjärtligt välkomna, du med, avslutar Ingrid Nilsson om evenemanget som drar igång 16.00.

Häng på vet jag – alla historievänner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!