Strax innan norskan Fleten gled över mållinjen och under den klassiska skylten med texten "I fäders spår – för framtids segrar" kunde tv-tittarna se Gustav Johnsson lägga kransen om henne.
– Det var kul att det kom en ensam segrare så man fick utföra sitt jobb, säger Gustav.
Och så fick du pussa vinnaren?
– Ja precis, säger han och skrattar.
– Direkt efter målgång ville de ha bilder och en puss.
Sa hon något speciellt till dig?
– Nej, hon var mycket nöjd bara. Det var fler som ville åt henne efter mål så vi hann inte prata så mycket.
Men Gustavs hektiska vecka startade redan förra fredagen.
– Jag blev krönt i Älvdalens kyrka dagen innan Tjejvasan, då blev jag kransmas på riktigt. Och det var samtidigt som invigningen.
Johnsson fick också hålla tal inför en fullsatt kyrka.
– Det var lite nervöst såklart. Jag berättade lite om min uppväxt tillsammans med Vasaloppet och vad det betytt, att jag inte är uppväxt i Mora men ändå varit här mycket sedan jag var liten när föräldrar och släkt har åkt.
– Sedan var ju Tjejvasan min stora dag när jag skulle bekransa segraren.
Då fick Gustav vänta med att ge priset till Kati Roivas, som också fick en kindpuss av honom, eftersom det hela avgjordes i en spurtduell mot bland andra Emilie Fleten.
– Sedan har det trillat på med Ungdomsvasan, sponsorevent, Barnens Vasalopp och sådär. Nu i fredags var det högtidsfesten och då kröntes ju kranskullan Elsa (Hermansson). Det har varit en bra vecka, det har hänt mycket och varit jätteroligt.
På söndagsmorgonen var Johnsson på plats vid starten i Sälen. Ett kort stopp i Mångsbodarna för att kolla in täten hanns också med innan målområdet i Mora väntade igen. Efter att eliten försvunnit därifrån fortsatte jobbet för Johnsson och Hermansson.
– Vi försökte heja in alla åkare, det kommer ju ändå 15 000 som har kört loppet så vi var kvar till sista målgång.
En lång avslutningsdag alltså.
– I går när gick runt och sa att jag är så trött i ryggen av att stå upp kom jag på mig faktiskt, att alla här har åkt nio mil, och då slutade jag att klaga, säger Gustav och skrattar.
Johnsson, som tävlar för IFK Mora i skidorientering och Hällbybrunn i längdåkning, bor för närvarande i Falun. Redan i november skrev vi om hans oväntade uppdrag och efter att allt nu är över är 25-årige Johnsson mer än nöjd.
– Det har varit riktigt roligt hela tiden så det har inte varit svårt att vara glad. Det känns lite tomt i dag men det är väl samma för alla som varit här i bubblan.
– Jag skulle definitivt säga att det här blir bland det största jag varit med om, det här kommer jag minnas resten av livet. Det är en stor ära. Det är svårt att beskriva men det har varit en riktig toppenvecka.
Vad var det allra roligaste?
– Om jag inte får säga helheten så tyckte jag ändå att det var väldigt kul i går eftermiddag/kväll att se alla som kommer lite längre ner i listan. När de kom i mål ... de är riktigt glada så det var bara kul att få vara med på det också. Men det roligaste var helheten såklart.
På köpet har Gustav även blivit en kändis efter att ha synts i flera tv-kanaler och på mängder av bilder i olika tidningar.
– Det jag märker av mest är att man varit en kändis i Mora hela veckan, folk ville ta kort hela tiden. Det är väldigt mycket selfies och bilder som tagits. Det har också varit lite speciellt men kul.