Tävlingarna arrangerades i tre inbördes helt olika områden. Sprinten på norra Djurgården, långdistansen från Lida söder om Tullinge och medeldistansen på Ekerö väster om Drottningholm.
På herrsidan fanns flera svenska VM-åkare med i toppen, men Viktor Larsson stack ändå ut från de övriga. Han vann en minut och 39 sekunder snabbare före tvåan Marcus Wadell.
– Jag gjorde en rejäl krok på en kontroll men i övrigt höll jag ihop det hela vägen, tyckte Viktor och berömde terrängen.
– Den var bra att köra sprint i. Ganska intensivt och många kontroller. Egentligen var det svårt att köra fort då man behövde koncentrera sig mycket på kartan.
På långdistansen blev hans segermarginal över sju minuter.
– Det var roligt, men väldigt jobbigt. Jag gick ut hårt och sedan blev det tufft, sista halvtimmen var det riktig kämpigt, berättar Viktor som egentligen började som landsvägscyklist när han var skadad och inte kunde löpträna.
– Ofta brukar det vara att man kommer in i partier där man får släppa på farten och koncentrera sig på tekniken, men i dag var det hög fart hela vägen.
Viktor avslutade med brons på den lite mer tekniska medeldistansen på Ekerö, drygt tre minuter efter Linus Mood, Mora.
Nu blir det vanlig skogsorientering en tid men om två veckor avslutas Svenska cupen i MTBO och fyra veckor senare världscupen i Tyskland. Då alla klasser i mountainnike kör SM samtidigt blev det också en del framgångar till lokala veteranåkare. Monica Gustafsson, Eskilstuna OL, åkte hem bronset i D50 sprint.