Fem Ärla-lag i världens största orientering

På lördag och söndag avgörs Venkavlen för damer och Jukolakavlen för herrar i Kangasala öster om Tammerfors i Finland. Totalt deltar cirka 21 000 orienterare och ytterligare minst 2 000 är med som ledare och supportrar.

Susen Lösch, totaltrea i Stockholm City Cup springer sistasträckan i Venlakavlen, Finlands jätteorientering tillsammans med Jukola.

Susen Lösch, totaltrea i Stockholm City Cup springer sistasträckan i Venlakavlen, Finlands jätteorientering tillsammans med Jukola.

Foto: Johnny Fransson

Orientering2019-06-15 06:16

Ärla IF ställer upp tre lag i Jukolakavlen och två i Venlakavlen. Målsättningen är förbättringar av fjolårsplaceringarna som var 42:a för herrlaget och 85:e för damlaget.

Hetaste favoritlagen är i båda klasserna lag från Tammerfors. I herrklassen Koovee som vunnit Jukola både 2018 och 2018. I damklassen är Tampeeren Pyrintö stora favoriter då de är vana vid den svårorienterade terräng som väntar och för att de vann årets 10MILA i Skåne i slutet av april.

Rudolfs Zernis och Susen Lösch är avslutare i Ärlas herr- repektive damlag och båda deltog helgen innan i den första världscupsomgången i Helsingfors. Båda tog poäng och Rudolfs var 17:e man på medeldistansen, hans hittills bästa insats i världscupen.

– Jag har varit med i Jukola ända sedan 2013 och det är en fantastisk tävling och ska göra mitt bästa för laget, lovar Susen.

De andra tre tjejerna är Julia Davidsson, Linn Bränneby och Lisa Andersson.

I herrlaget springer Petter Eriksson, Viktor Larsson, Karl Walheim, Emil Andersson, Henrik Jonsson, Robbin Kantarp och Rudolfs Zernis.

– Vi tror på en god insats även för andralaget, avslutar ledarna Erik Melèn och Lars Drageryd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!