Alun gör storsatsning: Ska vinna Novemberkåsan

Richard Alun, 26, flyttar hem till SMK Södermanland och gör en storsatsning. Till sin hjälp får han bland andra Smedernas klubbchef Håkan Ringkvist och stjärnan Joakim Ljunggren.‒2019 ska Novemberkåsan gå här. Den ska jag bara vinna och jag vill göra det för hemmaklubben, säger Alun som slutar jobba för att kunna lägga ner minst 20 timmars fysträning varje vecka.

Foto:

Övrigt2018-01-08 18:20

Det är en till synes uppsluppen och glad kille som vi träffar i hans verkstad. Fullt med hjälmar, kläder och nummerplåtar pryder lokalen liksom några pokaler. En ny motorcykel, lätt kraschad, står uppställd mitt i rummet.

‒Jag har fått ett nytt team. Jag och en kille som heter Niklas Persson ska köra ihop för Beta Sverige, säger Richard Alun som har bestämt sig för att sluta jobba och satsa allt på sporten i sitt liv.

‒ Det är kul att få ge det en ärlig chans och ett måste för att kunna utmana de allra bästa. Nu kan jag träna de timmarna jag behöver och sedan veta att jag inte hade kunnat ha gjort det bättre. Vet bara inte om jag klarar det. Jag älskar mitt jobb med det sociala och jobbarkompisar.

En vanlig dag blir att Richard stiger upp vid sju och tränar fys (antingen cykling, styrka eller crossfit) på förmiddagen, äter ordentligt med mat och sedan tränar motorcykel.

‒Skillnaden är att jag kan komma hem vid 17 i stället för sent på kvällen. Det blir helt annorlunda. Jag tror det går bra för att jag har så mycket bra folk runt omkring mig. Tidigare har jag haft problem med att inte ha fått ihop tiden. Inte underhållit sponsorerna så mycket som jag velat, säger Richard och tystnar ett tag innan han fortsätter:

‒När ni skrev om mig inför Novemberkåsan 2016 sa jag att jag skulle vinna. Det gick inte alls och fortfarande förstår jag inte varför. Men då skäms man ju rejält efteråt.

För ett par år sedan bytte Richard till Göta MS i Enköping.

Nu har han precis blivit klar för en återkomst till SMK Södermanland.

‒Riktigt roligt. Vi har kommit överens nu och så är jag ju härifrån, säger Eskilstunakillen Alun.

I höstas vann han Novemberkåsans seniorklass och blev fyra totalt.

‒Det kunde ha gått ännu bättre. Jag var tvungen att stanna och spy de sista kilometerna. Då hade jag suttit på motorcykeln i 16 timmar, säger Richard och pekar mot en av hyllorna i rummet.

‒Den hjälmen står där otvättad och så kommer det att vara. Det är lasagne i hela ...

Nyligen drog han och en kompis till spanska Marbella. Där ska Richard bo hemma i, de senaste årens svenske storstjärna, Joakim Ljunggrens hus och träna under två månader.

‒Vi kommer hem tidigast 1 april. Är vädret dåligt här stannar vi nog längre och är tillbaka när SM-serien drar igång 21–22 april i Hässleholm.

Målsättning är att vara på pallen i SM i år.

Som rådgivare och mental hjälpreda har han fått Håkan Ringkvist.

‒Han ska styra upp lite saker. Han vet vad jag behöver göra och träna på. Men det är mer som en kompisrelation.

Det är i stort sett omöjligt att tjäna något på att åka enduro och några vinstpengar förekommer i princip inte. Varför gör du en sådan här satsning?

‒Det är så jävla roligt, det går inte att beskriva.

‒Men utan allt stöd från min fantastiska familj, inte minst min låtsaspappa Kent Alm och sponsorerna hade jag aldrig kunnat hålla på med det här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!