Danielsson: ”Den hĂ€r segern var extra viktig”

SlĂ€kten Ă€r vĂ€rst.IFK Eskilstuna-produkten Marcus Danielsson fick sĂ€nka Eskilstuna City-projektet AFC Eskilstuna.– För mig sĂ„ har AFC ingen koppling till staden eftersom de Ă€r sĂ„ pass nya, sĂ€ger GIF Sundsvall-mittbacken.

Eskilstunakillen Marcus Danielsson har precis nickat in 3–1 till Sundsvall och blir liggande inne i mĂ„let.

Eskilstunakillen Marcus Danielsson har precis nickat in 3–1 till Sundsvall och blir liggande inne i mĂ„let.

Foto: Ny/TT Therese

Övrigt2017-03-15 18:09

Eskilstuna City och AFC United bildade tillsammans AFC Eskilstuna.

Men klubbens, och hela AFC Eskilstuna-historiens, första (allsvenska) match slutade i noll poÀng.

Vem som avgjorde?

Den förre IFK Eskilstuna- och Skogstorpsspelaren Marcus Danielsson.

– För mig var det faktiskt inget speciellt. Jag har ingen koppling till AFC som klubb och heller ingen koppling till dem som klubb i staden eftersom de Ă€r sĂ„ pass nya, sĂ€ger Danielsson.

– Men med tanke pĂ„ att bĂ„de vi och AFC Ă€r tippade att hamna i botten sĂ„ var den hĂ€r segern extra viktig.

GIF Sundsvall-mittbacken vrĂ€kte sig fram i en tilltrasslad situation i offensivt straffomrĂ„de och satte 3–1-mĂ„let i inledningen av andra halvlek, men Danielsson blev sedan dĂ€ckad och liggandes inne i mĂ„lburen.

– Jag hukade mig ner och nickade in den, men AFC-backen försökte rensa och trĂ€ffade mig rĂ€tt över munnen i stĂ€llet sĂ„ jag Ă€r rĂ€tt öm i framtĂ€nderna just nu. Det gĂ„r att vicka lite pĂ„ tanden, sĂ„ det fĂ„r bli ett besök hos tandlĂ€karen i morgon.

Vad tycker du om AFC Eskilstuna som projekt?

– Det Ă€r ett helt nytt sĂ€tt att jobba pĂ„ som City öppnade upp för. Och det Ă€r sĂ„ klart vĂ€ldigt speciellt, Ă€ven om jag kan förstĂ„ AFC som hade en vĂ€ldigt tuff marknad i Solna.

Klubben fick inte ihop nÄgon organiserad supporterresa hit. Tankar?

– Ja, jag sĂ„g att det var tre tappra hĂ€r. Men det Ă€r kanske inte sĂ„ konstigt att de inte har sĂ„ stor supporterskara redan nu eftersom de bara varit i staden i tre mĂ„nader.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!