Han spelade allsvensk fotboll för Hammarby, gjorde en säsong i Sirius och fyra i IFK Värnamo innan han 2016 anlände till AFC.
Där blev det 22 matcher, 15 från start och sju inhopp, under fjolåret.
Sedan lämnade Carlos Gaete Moggia för Elverum i norska andraligan.
Efter tio matcher i den norska klubben har han nu hittat en ny adress i Sverige: Västerås SK i division 1.
‒Jag vill inte spela division 1-fotboll egentligen, men det här är den enda klubben jag kan tänka mig att spela för i division 1 just nu. Med tanke på potentialen, ambitionerna och historien. Sen gillar jag också sättet som laget spelar på. Det här kan bli en rolig resa, säger Moggia till VSK:s hemsida.
VSK-tränaren Johan Mjällby är nöjd med tillskottet:
– Han har lite det vi saknar i laget, och det är ju sånt man letar efter när man vill värva nya spelare. Han är en spelare med erfarenhet från högre serier och en spelare vi följt under en längre tid, säger han och fortsätter:
‒Väldigt bollskicklig mittfältare som kan spela på alla positioner på det centrala mittfältet. Han kommer kunna medföra fotbollskunskaper från en högre nivå och vi är väldigt glada att vi lyckats knyta honom till klubben.