"Vill visa att jag är en av allsvenskans bästa spelare"

Han är en av få spelare i AFC Eskilstuna som varit med på hela resan från division 1 till Allsvenskan. Omar Eddahri är övertygad att laget har kommit till finrummet för att stanna.‒Vi har alltid haft en familjär känsla i AFC, där alla stått varandra nära och krigar för varandra, säger 26-åringen.

Omar Eddahri har gått skadad och missat några träningsmatcher. Nu har han börjat träna igen och kanske finns han med på lördagen mot Hammarby.

Omar Eddahri har gått skadad och missat några träningsmatcher. Nu har han börjat träna igen och kanske finns han med på lördagen mot Hammarby.

Foto:

Övrigt2017-03-11 12:02

Gefle, Östersund, Örebro, Sundsvall, Hammarby, AIK och Djurgården. Den offensiva pjäsen Omar Eddahri har varit ryktenas man då nästan halva Allsvenskan har varit ute efter honom i två säsonger.

‒För det första är det ett bevis på att man gjort något bra. Det är både kul och smickrande. Vissa av de klubbarna är större än AFC men fortfarande är det samma nivå så jag svävar definitivt inte iväg på något sätt, säger Omar som hann med en vända i Djurgården i junioråldern.

Vad var det som gjorde att du fortsatte i AFC?

‒Till slut kändes det som rätt beslut att stanna. Det är det här som är hemma, säger Omar som började sin bana i Rissne, nordväst om Stockholm.

‒Mitt mål är såklart att hjälpa laget och visa både för mig själv och för alla andra att jag är en av Allsvenskans bästa spelare, säger AFC:s stjärna ödmjukt.

I somras under transfersfönstret var det ett konkret intresse från en klubb i högstaligan i Turkiet men då satte en knäskada stopp för ett proffsäventyr.

‒De la fram ett förslag och var beredda att köpa loss mig. Men sedan fick de reda på att jag var skadad, då hade de inte tid att vänta och signade en annan spelare. Så det är tillfälligheter, säger 26-åringen som inte vill nämna klubbens namn.

Det har varit tyst från Janne Andersson och landslagsledningen men från annat håll har det varit helt andra tongångar.

‒Ja, det är Marockos landslag eftersom jag har dubbelt medborgarskap. Landslagsfotboll är en dröm för alla fotbollsspelare. Så blir det inte Sverige blir det förmodligen Marocko, säger Omar.

Vad säger du om flytten till Eskilstuna och era träningsmatcher i år?

‒Flytten har gått relativt smidigt, trodde faktiskt det skulle bli lite tuffare med saker runt omkring. Sedan under matcherna har det varit svårt för att vi haft lite skador åt höger och vänster och spelartruppen har inte varit helt komplett. Samtidigt tycker jag att vi gjort det ganska bra efter förutsättningarna. Det har varit godkänt men vi kan mycket bättre och det finns några växlar till, säger Omar.

Du har varit skadad ett tag och varit borta några matcher nu. Hur är det med foten?

‒Det är bättre. Jag började träna i onsdags. Hade en inflammation som gjorde inte kunnat träna på tio dagar. Det är inte bestämt om jag ska spela på lördag, det är fortfarande lite öppet.

Hur går det mot Hammarby?

‒Nu har truppen fått sätta sig lite i varje fall. Det är lite som det första riktiga testet mot allsvenskt motstånd. Sedan är Hammarby inget topplag i Allsvenskan så det är ett rimligt och bra motstånd för oss, säger han.

Förra året gjorde nykomlingarna Östersund och Jönköping bra i från sig i Allsvenskan och klarade nytt kontrakt. Har Allsvenskan och Superettan blivit jämnare de senaste åren?

‒Jag tycker att topplagen i Superettan de senaste åren håller en väldigt bra nivå och sett till de lagen vi spelat mot så är det inte så stor nivå mellan serierna. Jag tycker att det blivit jämnare mellan Superettan och Allsvenskan och i år så lär man nog märka det också.

Det talar för AFC i år?

‒Jag tror definitivt att AFC kan chocka på samma sätt som Östersund och Jönköping chockade, säger Omar.

Omar Eddahri

Född: 1990

Bor: Nära Tunavallen

Tidigare klubbar: Sundbybergs IK, Djurgårdens IF, Täby IS, Väsby United, Sollentuna United, Akropolis IF, Sollentuna FK

Intresse: Tittar på fotboll, läser mycket böcker.

Favoritserie på TV: Sopranos

Favoritlag: AFC Eskilstuna och Real Madrid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!