Därför försvinner Pdl Center från Eskilstuna

Pdl Center lämnar Eskilstuna efter inte ens ett år. Företaget har sålt anläggningen längs Folkestaleden och kommer heller inte att bygga den planerade hallen i Skiftinge handelsområde. "Pdl optimerar löpande vårt nätverk av center i Sverige och detta är en del i det arbetet", säger Hanna Graflund Sleyman, vd på Pdl Group.

Pdl Center lämnar Stiga Sports Padel Centers gamla anläggning vid Folkestaleden och Stiga tar åter över driften av hallen.

Pdl Center lämnar Stiga Sports Padel Centers gamla anläggning vid Folkestaleden och Stiga tar åter över driften av hallen.

Foto: Arkivbild

Padel2022-03-14 13:03

I slutet av mars 2021 flyttade Pdl Center – som drivs av bland annat artisten Måns Zelmerlöw och förre tennisstjärnan Jonas Björkman – in i Stiga Sports Padel Centers gamla lokaler vid Folkestaleden.

Men nu, inte ens ett år senare, lämnar Pdl Center lokalerna längs Folkestaleden.

Anledningen, enligt tidningens uppgifter, är att verksamheten har varit svår att få ihop ekonomiskt och att tidsbokningarna inte har varit tillräckliga för att behålla verksamheten.

Eskilstuna-Kuriren har sökt representanter från Pdl Group, som driver padelhallarna runt om i Sverige, som valt att besvara frågorna i ett mejl till tidningen.

"Pdl beslutade att sälja hallen i Eskilstuna på Folkestaleden till en lokal aktör som har bättre förutsättningar att driva hallen effektivt givit sin starka ställning på den lokala marknaden", skriver Hanna Graflund Sleyman, vd på Pdl Group, i mejlet.

Och flytten från Folkestaleden innebär även att Pdl Center försvinner helt från Eskilstunas padelkarta framöver.

Företaget kommer heller inte att flytta in i den tänkta anläggningen som planerades att byggas i Skiftinge handelsområde. Den tänkta hallen – som skulle innebära nio nya banor varav sex dubbel- samt tre singel och skulle kunna arrangera nationella tävlingar – blir helt enkelt inte av.

"Vi på Pdl optimerar löpande vårt nätverk av center i Sverige och detta är en del i det arbetet. Vi får se om Pdl beslutar att återkomma till Eskilstuna på ny plats i framtiden”, skriver Hanna Graflund Sleyman i sitt mejl.

Padelhallen längs Folkestaleden är i stället åter i Stiga Sports Padel Centers regi sedan den 1 mars. 

Stiga Sports Padel Center öppnade just sin verksamhet i den hallen 2017, som då var den första i Sörmland, och drev sin verksamhet där fram till för ett år sedan när Pdl Center tog över anläggningen.

– Vi fick ett erbjudande om att ta tillbaka vår verksamhet till hallen och det passade oss väldigt bra. Nu har vi haft ett år att installera oss med nya hallen och det finns bra möjligheter för oss att fortsätta växa nu med båda hallarna, säger Fredrik Hörnell på Stiga Sports Padel Center.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!