Eskilstunatalangen Elsa, 16, om sanslösa guldlyckan

Fyra år har de följts åt, Elsa och Fleygur. Nu har de tillsammans vunnit SM-guld i fyrgång på Islandshäst-SM i Norrköping. "Det känns jättekul", säger Eskilstunaryttaren.

Elsa Princis höjer SM-pokalen mot skyn.

Elsa Princis höjer SM-pokalen mot skyn.

Foto: Photohestur

Ridsport2023-07-11 15:39

För fyra år sedan importerade en då 12-årig Elsa Princis hem islandshästen Fleygur frá Skeidvöllum. Sedan dess har hon, med lite assistans, tränat upp hästen och tillsammans har de nu tagit sig till den absoluta toppen.

– I början var det en unghäst som inte kunde någonting. Men sen har jag haft bra hjälp av tränare och testat på olika metoder som gjort honom mer färdigriden, säger Elsa.

– När Fleygur kom var han bara inriden. Då hade han aldrig tävlat och han kunde ingenting då.

Nu i helgen ställde Elsa upp tillsammans med Fleygur på Islandshäst-SM i Norrköping. Där deltog hon, och segrade, i juniorklassen i grenen fyrgång V1. Därmed kan Eskilstunaryttaren numera kalla sig svensk mästarinna.

– Det känns jättekul, säger en glad Elsa och fortsätter:

– Det har gått bra hela säsongen så jag hade som mål att ta mig till final och vara med i toppen, men att jag skulle vinna var jag inte helt säker på.

undefined
Tillsammans har Elsa och Fleygur hängt ihop i fyra år.

SM-guldet kommer bara någon månad efter att duon gjort succé på Östsvenska Mästerskapen (ÖSM) där det blev vinst i en klass och en andraplats i en annan. Men nu blir det lite lugn och ro för de båda under resten av sommaren.

– Nu ska han få lite semester och bara ta det lugnt. Sen vet jag inte om det blir en ny häst eller om jag fortsätter träna och tävla vidare med honom nästa år också, avslutar Elsa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!