Anton kommer, som många säkert känner till, från den välkända speedwayfamiljen Jansson där gammelfarfar Joel, farfar Bo, pappa Jimmy och Joels andre son Tommy är en del av släktträdet.
Men även om bra stöttning är en viktig del i framgångarna hittills är det Antons åkning och vilja som tagit honom dit han är i dag.
Efter flera framgångsrika år på 85 cc som ungdom och nu senast 250 cc är det nästa år dags att börja tampas med de stora killarna. Det anrika Mariestadslaget Örnarna, som har samarbetet med Smederna, blir Antons första allsvenska klubb.
– Det stämmer bra. Vi avvaktade lite med Allsvenskan först, eftersom Anton är helt ny var det självklart inget vi räknade med. Men nu ser det ut som om det kan bli en väldigt gynnsam och hälsosam konkurrenssituation för Anton i Örnarna och det lockar. Sen sitter de ihop med Smederna och det bästa är att stanna kvar inom Smedernas organisation och samarbetsklubb, säger Jimmy Jansson.
Är det aktuellt att skriva in Anton i ligalaget?
– Nej. Jag som pappa tycker inte det och jag vet att lagledningen delar den åsikten. Smederna bestämde sig för ungefär ett två år sedan att dom vi skriver in i en elitserietrupp är förare som lagledningen tror kanske kan åka en eller två matcher. Om Anton inte skrivs in i Smedernas A-lag gör det även, om det skulle gå bra, att han är fri att lånas in för andra klubbar, säger Jimmy och fortsätter:
– Han kommer garanterat att få köra i division 1 med Smederna och i Allsvenskan måste han ju vara bättre än den andra killen som är på nummer sex för att få åka vilket jag tycker är en hälsosam konkurrenssituation.
Både som knatte och 250-kubiksförare har Jansson den yngre svarat för många fina prestationer.
– Han har samlat ihop en hel del pokaler och det har varit jätteroligt. Men nu kommer vi upp på 500 och då är det att börja om från början igen, säger Jimmy Jansson.
Erfarenhet från internationell speedway finns dock med i bagaget.
– Han har ändå tävlat internationellt sedan han var tolv år då han blev uttagen till en Europafinal i knatte. Som tur är har vi fördelen av att han är inkörd mot utländska förare, han blir inte lika nervös och stressad när han ska möta dem, säger Jimmy Jansson.