Magiskt, makalöst och mäktigt.
"Zorros final show" blev en höjdare på alla sätt – en perfekt dag fylld med nostalgi, bra racing, gamla stjärnor och hängivna fans från flera länder.
Och en fantastisk höstdag där solen värmde ikapp med åkningen när Magnus rullade ut till sitt sista heat och satte punkt för en nästan 40 år lång karriär.
Motståndare var Peter Kildemand, Peter Karlsson och Linus Eklöf.
Zetterström svarade för en fin prestation, vann före Kildemand och skickade upp vänsternäven i luften när mållinjen passerades.
Sedan den patenterade Zorrosnurren, applåder till de mellan 4000-5000 personer i publiken som hyllade sin idol med stående ovationer och förarkollegor som hissade huvudrollsinnehavaren i luften.
– Det kändes bra. Jag har aldrig hunnit tänka så mycket i ett heat som jag gjorde den här gången, säger Magnus.
– Men att få vara här och känna atmosfären var det viktigaste.
Dagen hade börjat långt tidigare med familjeaktiviteter, motorcykelshow av Lazy Joe, tal av kommunrepresentanter och hyllningar i massor. Både till och från Zorro.
Fyrlagstävlingen där stjärnor som Antonio Lindbäck, Peter Ljung, Peter Kildemand och Mikkel Michelsen fanns med höll hög klass. Många fina kamper på ovalen och stundtals tuff körning som när Michelsen körde ner Bjarne Pedersen.
Det vita laget, lett av smedikonen Peter Nahlin, vann tävlingen före Zorros röda som coachades av Jimmy Jansson och Antonio Rosenqvist.
De fyra bästa för kvällen möttes sedan i ett finalrace. Lindbäck vann efter fjärde (!) omstarten och la beslag på en sprillans ny motor. Tvåa kom Ljung och trea Kildemand.
– Han har haft ett helt otroligt år men en jobbig resa på vägen också och är helt klart en värdig vinnare, säger Zorro om Lindbäck.
Zorro körde även ett litet race med knattepolarna Robert Johansson, Rickard Röseby och Patrik Johansson – på 80 cc-cyklar. Kompisarna gav sedan Magnus den uteblivina lag-SM-bucklan ...
En annan höjdpunkt var att se uppvisningen med legendarerna Tony Rickardsson, John Cook, Peter Nahlin och Tony Olsson.
57-årige Cook var glad att vara tillbaka på ovalen i staden där han tidigare varit en stor publikfavorit.
Rickardsson körde oförskämt bra och såg ut att trivas på hojen igen. Senast han åkte var i tv-inspelningen av "I huvudet på Gunde Svan".
Men Tony i all ära ... den här dagen tillhörde kung Magnus.
Vid sin sida hade han hela hovet med barnen Kevin och Sandra, hustrun Annelie, mamma Mari-Anne och pappa Hasse.
– Jag vet inte om jag landat över huvudtaget. Jag skulle kunna ställa mig i en bod och bara skrika och grina. Och jag är mäkta glad att se så många folk komma hit. Det var skönt att bara få gå omkring här och strosa, säger Hasse som följt sonen nära genom hela karriären.
– Helt fantastiskt. Jag är jättestolt över att vara Eskilstunabo när det kom så många i dag, säger Mari-Anne och vittnar om en känslosam dag med många tårar:
– När Magnus åkte sitt sista race såg jag att han knep ihop ögonen ... det går inte att förstå hur stor han är.
Och så var det alla supportrar som ville kramas, ta autografer och plåtas med Zorro en sista gång.
För nu är det över.
Sista punkten är satt för en lång och händelserik karriär och Magnus Zetterström fick den avslutning han ville.
– Fantastiskt väder, fantastisk publik, fantastiska åkare och fantastisk racing. Det här var helt underbart och jag går på ångorna fortfarande.
Magnus tackade förstås alla som var på plats och de, med Ola Lindholm i spetsen, som hjälpt honom att göra dagen oförglömlig samt skänkte en slant till Smederna ungdom.
Att sedan tekniken strulade när Mathilde Stavehaug hade världspremiär på sin och DJ Flinks nya låt och en check var på villovägar, vilket i båda fallen gjorde Zorro rasande, samt att Emil Sayfutdinov tvingades lämna sent återbud har nog alla redan glömt.