Brödrakamp väntar i Motala

Piraterna–Smederna innebär också Davidsson–Davidsson.Vem som egentligen ligger på plus i brödrakampen är dock oklart.– Jag vet att jag ledde för några år sedan. Nu kan säkert Jonas ligga före men jag skulle aldrig erkänna att han har vunnit fler, säger storebrorsan och smedföraren Daniel och skrattar.

Speedway2016-08-01 19:57

Tisdagskvällens drabbning i Motala är mellan två lag med helt olika säsong. Piraterna har imponerat stort, klarat sig bra ifrån skador och annat strul och ligger tvåa.

Smederna har så gott som säkrat jumboplatsen och som ni vet har ekonomiska jätteproblem plus saknade nyckelförare som Kenni Larsen stökat till det.

– Tyvärr har det känts som stolpe ut och allt runt omkring har nog smittat av sig. Vi har aldrig fått flyt och för egen del har det inte alls stämt heller, säger Daniel.

I Allsvenskan har han höjt snittet från 1,52 till 1,65, i Elitserien har han sänkt från 0,955 till 0,625.

– För dåligt. Jag har ofta startat illa men även åkt sämre än normalt, ändå har jag samma maskinmaterial som i Allsvenskan. Kanske är det lite stress plus att misstag straffas mycket hårdare på högsta nivån, berättar Daniel och tillägger:

– Det blev en tuff inledning också. Mina två första matcher var borta mot Dackarna och Vetlanda i väst två. Det innebär att man har ytterbana i första heatet och då hade jag Patryk Dudek respektive Tai Woffinden just innanför mig. Inget ont om förarna i Allsvenskan men de är inte riktigt lika vassa som de där två ...

Som Motalakille ser Daniel förstås ovalen på Dunteberget som en hemmabana även om han nu kör i bortaväst.

– Jag har så klart åkt mycket där även om jag inte gjort så värst många säsonger i Piraterna. Det är nog bara tre eller fyra tror jag.

Omdöme om banan?

– Jag gillar den. Formen och storleken på den passar mig bra. Det finns dessutom massor av spår att välja på så du kan aldrig slappna av, det räcker inte att ta starten för att vinna ett heat.

Enligt ordinarie körschema ska Daniel i väst sju inte åka något heat mot Jonas som bär piratväst två. Men toppningar eller reservskiften kan förstås förändra saken.

– Fast det känns ärligt talat inget speciellt om vi möts. Det är ju inte direkt våra första säsonger så vi har åkt både med och mot varandra så ofta. En fördel när vi varit i samma lag har varit logistiken men annars är det inget extra.

Psykningar inför den här matchen?

– Ha ha, nej inget sånt.

I reservväst på en bana du kan väl, hur många poäng tycker du att du minst ska ta?

– Det kan jag inte svara på, det är trist att säga men det är verkligen otroligt små marginaler. Får du en bra start kan det rulla på, börjar det illa kan det bli hur fel som helst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!