För att få ett miljöombyte lämnade Kling Dackarna i slutet av förra året och gick till konkurrenten Smederna. Joel sa då att det inte var ett självklart val att lämna moderklubben. Men trots att det gått rätt knackigt i år säger Kling att han inte ångrar bytet.
–Nej. De har varit mer nyttigt för mig att vara iväg och inte bo på samma ställe som man kör alla hemmamatcher. Jag trivs väldigt bra i Eskilstuna, det är bra folk i Smederna. Jag bytte för att få ett miljömbyte, för att få en nytändning. Det kanske inte blivit de resultaten som jag själv velat ha, för jag trodde på en vändning, men jag tycker ändå att det varit ett steg i rätt riktning, säger Joel som dock fick "betala" en stor summa för sitt val.
– Jag tappade fruktansvärt mycket sponsorpengar, 230 000 kronor, för att jag bytte klubb.
På tal om pengar ... när Smederna slog ut Rospiggarna i semin förra veckan bidrog Kling med en tvåpoängare och firade sedan med sina lagkompisar. Men känslorna var blandade.
– En motor pajade på måndagens träning och en annan exploderade i mitt andra heat på onsdagen. Det blev väl 90 000-100 000 kronor som jag fick lägga ut för det. Då är det svårt att le på ett lagfoto.
När Smederna slog Dackarna i finalen 2019 fick Kling inte köra. Men när Eskilstunalaget vann mot Dackarna 2018 fanns Joel med i båda guldkamperna för Målillalaget. Han tog 5+2 poäng hemma och två borta – trots stora smärtor.
– Jag hade kraschat i Lublin innan finalen och körde med två brutna revben. Det gick bra under heaten men däremellan var det inte så skönt. Det gjorde jävligt ont.
Nu ställs Smederna och Dackarna mot varandra i ännu en SM-final, den här gången med Joel på andra sidan.
– Det är väl inget speciellt så men det är klart att det blir lite extra när det är ens moderklubb som jag kört för i stort sett hela mitt liv. Men jag har inte lagt någon större vikt vid att det är Dackarna vi möter. Det är klart att jag vill vinna guld med Smederna och vi får hålla tummarna för att vi lyckas.
– På papperet har Dackarna ett fruktansvärt starkt lag med tre GP-förare (Tai Woffinden, Jason Doyle och MaciejJanowski). Sedan har de Thorssell (Jacob), Rasmus Jensen och så min syssling Ricky (Kling) som nummer sex. Det blir två väldigt tuffa matcher.
Joel Kling tillbringade nästan hela måndagen i verkstaden för att få ordning på sina grejer. Det blev även några provstarter på en grusväg i närheten.