Tabelljumbon Smederna har bara tagit sju poäng så här långt. Närmast väntar ettan Västervik på bortaoval. Under onsdagskvällen är det sedan match hemma mot Indianerna och kommande tisdag gästar Rospiggarna Eskilstuna i serieepilogen. Kampen om de sista slutspelsplatserna har blivit ett riktigt getingbo.
– För att vara säkra måste vi vinna alla våra matcher som är kvar. Det blir tufft och har vi inte lyckats hittills så ... alla lär ju börja köra ordentligt och ta poäng annars funkar det inte. Vill man vinna och ha en lång säsong är det bara att köra på, säger Philip Hellström Bängs och riktar kritik mot sina lagkompisar.
– Vissa förare har väl inte visat det där lilla extra, de kör bara för skojs skull känns det som. Som man sett på Eskilstuna de senaste åren när Smederna vunnit gulden har alla brunnit för det. Nu är det inte så ... lagsammanhållning finns det ju men inte det där lilla extra. Nu lär vi behöva visa att vi vill, då är vi ett starkt lag.
Visserligen har skador stört men både Michael Jepsen Jensen och Kacper Woryna har sänkt sitt snitt. I flera matcher har även övriga förare tappat poäng i "fel" läge.
– När man vet att de kan åka till Polen och ta massa poäng och sen kommer de hit och tar mellan fyra och sex. Då tänker man "kör de bara för att få pengar". I Sverige vet jag att många klubbar betalar en fast summa i ersättning, inte per poäng. Då är det typ "åka hit, få pengar och åka hem".
Mot Västervik kliver Hellström Bängs upp på ordinarie plats och Jepsen Jensen blir reserv.
– Det ska bli kul. Att man tagit sig upp till ordinarie plats i en så rutinerade klubb då vet man att man är en av de bästa när allting väl funkar. Men visst, det blir jäkligt tufft. Västervik har ett bra lag. Jag kan inte räkna med att ta lika många poäng som på "juniorplats" men jag ska göra allt jag kan för att hjälpa laget. Jag vill till slutspel, säger Philip.
När Smederna och Västervik möttes tidigare i år gjorde han en fin insats och var ytterst nära att spöa självaste Fredrik Lindgren om det inte varit för ett domslut som även Lindgren tyckte var fel.
– Det är bara att göra en retur och ta honom den här gången i stället. Jag gillar ju Västerviks bana, så länge vädret håller i sig och att det inte regnar tror jag det blir en riktigt rolig match.