Tidigare i veckan berättade vi att Stark, som startade sin karriär i Smedernas speewayskola, funderade på framtiden och att han kunde vara på väg bort från mästarklubben.
Under fredagseftermiddagen kom beskedet att Johannes lämnar Smederna.
– Det gör jag för att få så mycket åkning som möjligt och kunna utvecklas. Så det är helt enkelt för min egna satsning, jag måste tänka på mig själv, säger Stark.
– Det är inget agg eller sura miner mellan mig och klubben. Vi har fört en dialog och respekterar varandras beslut. Förhoppningsvis kommer jag en dag tillbaka till Smederna, bättre och starkare.
Vilken klubb Johannes går till vill han inte avslöja.
– Jag har skrivit på kontraktet och allt är klart. Vi väntar bara på att kunna gå ut med det från båda håll.
På sin facebooksida skriver Stark:
– Efter noga övervägande under ett par veckor har vi beslutat oss för att lämna klubben som ligger oss varmt om hjärtat. Vi vill tacka Eskilstuna Smederna där jag växt upp med omtänksamma och hjälpsamma personer, lagledare och funktionärer tillsammans med alla underbara fans. Tack för alla minnen!
Förra året gjorde Stark flera fina insatser i ligan och i våras fick han en plats i premiärsjuan. Men i sista stund tvingades han lämna återbud på grund av magsjuka. In kom då i stället Grzegorz Zengota som imponerade stort och växte ut till en av de stora guldhjältarna. Johannes, som även skulle vara ett ankare i allsvenska samarbetsklubben Örnarna, åkte sedan på en skada som i stort sett förstörde hela säsongen.
Klart är även att Stark ska köra för Griparna i Allsvenskan under nästa år.
– Där var det lite svårare att ta ett beslut. Valet stod mellan fyra klubbar och Griparna var det bästa alternativet med alla pusselbitar. Jag har jobbat med lagledningen tidigare och trivts bra med den.