62-åring beger sig till Svarta havet på cykel

Vissa människor föredrar storstäder medan andra hellre ligger och steker sig på någon strand söderöver. Per-Inge Björn har en helt annan inriktning på sina semestrar. Han cyklar.

Per-Inge Björn med packningen dagen före avfärden. Termosen brukar han fylla med kaffe i samband med hotellfrukosten.

Per-Inge Björn med packningen dagen före avfärden. Termosen brukar han fylla med kaffe i samband med hotellfrukosten.

Foto: Lars Kilström

Mariefred2019-09-03 17:33

Årets äventyr startade på tisdagen. Framför honom ligger 180 mil på polska och ukrainska landsortsvägar.

– Det är en rolig grej. Jag vill visa för folk att det finns mycket kvar att uppleva som pensionär, säger Per-Inge Björn.

Han är "bara" 62 år men sålde sin firma under 2018. Numera driver Per-Inge Björn ett bed and breakfast i skogen nära Skottvång.

– Högsäsongen är över, och då kan jag ge mig ut på en resa, förklarar värmlänningen som köpte sitt torp i Sörmland 1999.

Att cykla har alltid legat honom varmt om hjärtat.

– När jag var 19 år cyklade jag hemifrån Hagfors till Smögen på två dagar för att träffa brorsan och hans tjej, berättar Per-Inge Björn.

Under den senaste 10- eller 15-årsperioden har det handlat om tuffare strapatser än så.

Några färska exempel: Skottvång–Oslo via kustvägen i södra Sverige, Skottvång–Haparanda, Gdansk­–Riga, Kiel–Gdansk och senast Åbo–Torneå.

– Jag har snart täckt in hela Östersjökusten. Men en etapp återstår. Planen är att nästa sommar trampa runt Finska viken till Tallinn, via St Petersburg.

Redan 1 januari började planeringen av årets resa och allting tycks minutiöst förberett.

– Jag är trygg, säger Per-Inge Björn som budgeterat för att kalaset ska kosta max 25 000 kronor, inklusive färjan till Polen och flyget hem från södra Ukraina.

– Hotellen är överlag billiga och jag festar inte till, konstaterar han medan packningen visas upp.

Där ingår bland annat underkläder, t-shirts, strumpor, tre pocketböcker och en termos.

– I samband med hotellfrukosten brukar jag alltid fråga om jag kan få bre mig fyra extra mackor och fylla på kaffe. Det går i regel bra. Sedan har jag både förmiddags- och eftermiddagsfika klart.

Ritualerna är tydliga:

– Jag går upp vid sex, lämnar hotellet senast åtta, fikar runt tio, äter lunch mitt på dagen, eftermiddagsfikar framåt 14 och brukar vara framme vid dagens mål kring klockan 15.

Etapperna mäter mellan 67 och 120 kilometer.

Väl incheckad på nästa hotell ser proceduren ut enligt följande: Vila, vandring runt stan för att bland annat hitta en passande restaurang, och middag framåt 19.

– Jag är inte särskilt religiös av mig, men i Polen besöker jag mer än gärna en aftonmässa vid 18-tiden. Det är en så fin stämning och i kyrkorummet får jag ro i kroppen.

Per-Inge Björn tar sig gärna en "belöningsöl" i samband med middagen men skippar annars nöjena.

– Somnar gör jag vid niotiden.

Han färdas på en Skeppshult från 2012 med stålram.

– Jag brukar klara mig från incidenter. Det finns en backspegel på cykeln som hjälper mig.

Punkteringar?

– I fjol hade jag inte någon, men i Polen får man nog räkna med minst en.

Till Ukraina anländer Per-Inge Björn den 11 september. Sex dagar senare cyklar han i huvudstaden Kiev.

Resans slutmål heter Odessa, en stad vid Svarta havet.

Där stannar värmlänningen i tre nätter på ett lite finare hotell (fyra stjärnor) för att sedan flyga hem via Warszawa.

– Jag har länge velat komma till Odessa. Det finns en mycket speciell sevärdhet där, Potemkintrappan

– Jag har sett den på film och läst böcker om den, trappan ska vara magnifik, fastslår Per-Inge Björn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om