Kvinna fick två knivhugg i ryggen – anhållandet har hävts: "Känns fruktansvärt"

En man född 1999 misstänktes för grov misshandel – på grund av att ha huggigt en medelålders kvinna i ryggen två gånger – och försök till rån efter händelsen vid Ica Skeppet i Stallarholmen i lördags kväll. Men ynglingen släpptes klockan 17.14 följande dag. – Jag blir väldigt förvånad, det var mer än vi visste, säger Ica-handlaren Bo Almqvist.

Foto:

Övrigt2019-03-04 10:25

Sedan 1989 driver han butiken på Selaön, numera Stallarholmens enda livsmedelsaffär.

– Visst har vi haft incidenter här förut, men aldrig så här grova. Det är ett fullständigt onormalt beteende, säger Bo Almqvist.

Kring klockan 20.40 på lördagen larmades polis och ambulans till Stallarholmen sedan två butiksanställda överrumplats av en knivförsedd rånare nära kundparkeringen, troligen gömde han sig vid en container.

– Mannen tvingade min personal, en man i 25-årsåldern och en 67-årig kvinna, att öppna dörrarna som de just innan hade låst. De varnade honom för att larmet skulle gå. När så skedde blev han förmodligen nervös och delade ut två knivhugg mot kvinnan. Huggen gick rätt genom hennes kläder och sedan ganska djupt in i ryggen. Hon fick åka ambulans och sys på sjukhuset. Det här känns fruktansvärt, säger Bo Almqvist.

Finns det andra vittnen till händelsen?

– Jag vet inte.

När fick du reda på det inträffade?

– Tio minuter senare bara. Men jag befann mig i skärgården och hade ingen möjlighet att ta mig hit.

Har ni haft öppet som vanligt?

– Ja, men det finns Securitasvakter här vid vissa tidpunkter.

Under måndagen träffade Bo Almqvist personalstyrkan, inklusive de två brottsoffren.

– Vi har ett kristeam här, fysiskt mår mina anställda okej, men personalen är naturligtvis chockad, säger han.

Kan vi få träffa dina anställda?

– Nej, efter inrådan från kristeamet har vi valt säga nej till intervjuer.

Vad händer i er butik efter den här incidenten?

– Vi går igenom alla rutiner och Icas säkerhetstjänst är inkopplad. Men öppettiderna kommer att vara desamma.

20-åringen greps en stund senare i närheten av brottsplatsen sedan en bil kommit för att plocka upp honom.

Ärendet finns nu hos polisen i Strängnäs, då anhållandet hävdes av jouråklagaren Mia Estberg klockan 17.14 i söndags. 20-åringen är skäligen misstänkt.

– Men varför anhållandet hävdes vet inte jag, säger förundersökningsledaren Eva Tördal.

Är mannen från kommunen?

– Han är i varje fall inte folkbokförd här i trakten.

Polisen har varit där i dag!

– Ja, vi har hämtat en film, vet jag.

Kan du säga något mer om utredningen?

– Nej, jag hänvisar till åklagaren.

Bo Almqvist har inte fått något besked om varför ynglingen släppte på fri fot mindre än ett dygn efter gripandet.

– Men jag förutsätter att han inte är bortförd från utredningen. Ett sånt beslut kan peka i båda riktningar.

Vi har vid ett flertal tillfällen sökt åklagaren Anna Asklöf för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!