Mörker vid Tosteröbron skapar otrygghet

Belysningen på Tosteröbron och cykelbanan bort mot Mälarblick är eftersatt. Det konstaterar Krister Pihl på Strängnäs kommuns teknik- och servicekontor som jobbar på att hitta lösningar.

Kommunens ambition är att sätta upp belysning längs med gång och cykelbanan i Tosteröbrons förlänging, frågan är dock när det sker?

Kommunens ambition är att sätta upp belysning längs med gång och cykelbanan i Tosteröbrons förlänging, frågan är dock när det sker?

Foto: Lars Kilström

Strängnäs2019-09-06 20:22

Krister Pihl har fått ta emot mejl från allmänheten.

– Flera tycker att det på grund av mörker känns otryggt på och efter bron in på Tosterön, säger han.

Anders Ekman, stadsmiljö- och servicechef, är också medveten om problemet.

– Vi på kommunen brukar röja sly där, men belysningen är inte komplett. Det borde åtgärdas eftersom det bland annat rör sig mycket skolbarn där.

Krister Pihl tror att gamla armaturer från själva bron kan plockas ner och återanvändas längs gång- och cykelbanan på Enköpingsvägens högra sida.

– Men då måste vi beställa nya armaturer till brodelen.

– Men först måste vi ha pengar. Ambitionen är att lösa problemet så snart som möjligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om