Strängnäs kommun hade i fjol ett sjuktal på 9,7 procent bland sina drygt 2 500 anställda. Det är sämst av landets alla kommuner, som arbetsgivare betraktat.
Som geografisk plats har dock Strängnäs en ännu sjukare befolkning, enligt Försäkringskassans snitt för sjukpenningdagar i januari: 14,2 procent. Det är sjukast i Sörmland – som med 11,6 procent är sjukast i landet.
Den 3 april besökte Försäkringskassans generaldirektör Maria Hemström Henningsson Strängnäs och träffade nära 30 personer från kommunledning, verksamhetschefer, ansvariga för vårdcentraler, företagshälsovård och den lokala Försäkringskassan.
– Vi har inget vetenskapligt svar på varför det ser ut så här i Strängnäs. Kontentan av vårt möte är att alla ska gå hem och göra varsin analys, som sedan ska bli en stor kartläggning, säger kommunens HR-chef Lena Thelin.
Väl kända faktorer som påverkar sjuktalen är arbetslöshet och lönelägen, men där ligger Strängnäs jämförelsevis bra till.
Lena Thelin säger att frågan är oerhört komplex, med många både samverkande och enskilda faktorer.
– Exempelvis hur olika läkare väljer att sjukskriva, olika bedömningar hos Försäkringskassan och hur arbetsgivare bedömer läkarintygen. Man ska inte ifrågasätta diagnoser, men vi bör i större omfattning våga titta på om det finns någon arbetsförmåga, åtminstone på deltid till att börja med.
– Jag tror att det är viktigt att medarbetarna känner att det är betydelsefullt om de är på jobbet eller inte, att de räknas. Där är cheferna ytterst ansvariga, med stöd av HR.
I fjol utgjorde långtidssjukskrivningar mer än hälften av kommunens sjukdagar.
– Vissa saker kan vi inte påverka, som kroniska sjukdomar, men jag vill påstå att vi i dag jobbar otroligt intensivt med de här frågorna, och har gjort i ett par års tid. Och, det är viktigt att säga, de flesta av våra anställda har noll till tre dagars sjukfrånvaro, säger Lena Thelin.
Hon konstaterar att hon just nu ser små tecken på sänkta sjuktal och att de flesta verksamheter går åt rätt håll. Fortsatt alarmerande är läget på främst socialkontoret och utbildningskontoret.
Där, i de så kallade kontaktyrkena – stora personalgrupper med många elever, brukare och vårdtagare – är sjuktalen och personalomsättningen som högst. Förra veckan berättade tidningen om nya chefsavhopp och personalflykt inom kommunens hälso- och sjukvård.
Parterna som träffades i början av april ska ses igen efter sommaren, för att sammanställa sina analyser av vad som är så sjukt med Strängnäs och Sörmland.