Bygget utgör den tredje och sista utbyggnadsetappen av Västra Munktellstaden och skulle egentligen ha dragit igång redan i början av 2022. Men den ekonomiska kalkylen höll inte varefter planerna gjordes om. I stället för de ursprungliga 142 lägenheterna utökades projektet till totalt 200 lägenheter.
I december förra året klubbade politikerna i stadsbyggnadsnämnden igenom bygglovet trots att de planerade byggnadernas placering stred mot detaljplanens krav på markanvändning.
Det sista steget mot förverkligande av byggplanerna har nu tagits av Kfasts styrelse som fattat det nödvändiga investeringsbeslutet.
Den första spaden kommer att sättas i backen i slutet av 2023 och de nya bostäderna ska stå klara för inflyttning någon gång under 2026. Byggnaden kommer att uppföras som ett u-format hus i fyra våningar med tegelfasad och som entreprenör har Kfast upphandlat Tuna Entreprenad.
– Vi är otroligt stolta och tacksamma över förtroendet att tillsammans med Kfast få lägga sista pusselbiten i Munktellstaden. Det har varit ett mycket kreativt och bra samarbete under den inledande fasen av projektet och trots en hel del utmaningar på vägen är vi nu äntligen i mål och klara för start. Vi ser verkligen fram mot att få ta första spadtaget i detta för oss och Eskilstuna viktiga prestigeprojekt, säger Tuna Entreprenads vd Jonas Lundin i ett pressmeddelande.
De 155 trygghetsbostäderna ska upplåtas som hyresrätter för personer över 65 år. De kommer att erbjudas ett gemensamt kök, samlingssal, övernattningslägenheter för gäster, bibliotek, bastu och relaxavdelning. Högst upp i huset blir det takterass med odlingslådor och sittbänkar.
I bottenplanen ska plats beredas för tre affärslokaler samt en förskola med fyra avdelningar. Under huset byggs ett garage med 51 parkeringsplatser.
Vid det attraktiva läget närmast ån byggs 45 reguljära hyreslägenheter.
– Vi har jobbat intensivt tillsammans med Tuna Entreprenad som vi har handlat upp i en samverkansentreprenad. Vi är nu otroligt glada över att ha hittat en produkt som vi kan uppföra på platsen. Det kommer att bli fantastiska lägenheter i ett attraktivt läge, säger Kfasts projektchef Camilla Andersson.