– Det känns orättvist eftersom de inte gör något åt lägenheterna. Vi får inte tvättmaskin eller diskmaskin utan nu ska de höja enbart för att vi bor nära järnvägsstationen. Jag har bott här i 26 år och först nu vill de ha ”rätt” hyra, säger Franjo Jakopovic.
Hyresgäster i fastigheten Vildsvinet ses hemma hos grannarna Gudrun Bergström och Bengt Lönnkvist för att diskutera situationen och prata med tidningen. De har nästan alla bott i lägenheterna i 20 till 30 år och ställer sig frågande till varför Kfast vill göra en bruksvärdering.
– Det är vansinnigt. Vi är två vuxna som arbetar men vi har flera barn, om det blir en hyreshöjning får vi svårt att bo kvar, säger Fathiya Sheikh.
– Jag gick med i Hyresgästföreningen för att jag kände mig tvungen. De har haft flera möten om bruksvärderingen, säger en hyresgäst.
En bruksvärdering görs enligt Kfast för att matcha hyran mot likvärdiga lägenheter och den nya hyran sätts efter bostadens läge och standard. Kfast har tidigare gjort en bruksvärdering i Stövaren vilket lett till höjda hyror. Det privata företaget Mittnord gör på uppdrag av Kfast en värdering och därefter inleds förhandlingar om den nya hyran. Hyresgästföreningen i Eskilstuna meddelar att de "inte kommer att acceptera höjda hyror i Vildsvinet".
Gudrun Bergström och Bengt Lönnkvist har själva höjt värdet på sin lägenhet utan någon kompensation ifrån Kfast.
– Vi har lagt parkettgolv, satt in tvättmaskin och glasat in balkongen. Inglasningen var väldigt dyr. Som tack för detta så vill de höja hyran. Det känns som att vi betalar skatt två gånger, först kommunalskatt och sen hyran som går till kommunen, säger Gudrun Bergström.
Det finns också flera problem i fastigheten som inte åtgärdats berättar hyresgästerna.
Fyra rum och kök kostar 8 800 kronor i Vildsvinet, om bruksvärderingen blir verklighet kan den nya hyran bli 10 120 kronor eller högre.
– Det här går rakt emot vad allmännyttan är till för, det vill säga tillhandahålla bostäder som människor har råd att bo i, säger Tomas Bergh gruppchef på hyresgästföreningen Eskilstuna.
Liselotte Perbro är hyreschef på Kfast, som planerar att gå vidare med bruksvärderingen trots hyresgästföreningens och de boendes protester.
– Vi vet ännu inte vad resultatet blir av bruksvärderingshöjningen. Vi gör en bruksvärderingsprövning för att veta om man satt rätt hyra, säger Liselotte Perbro.
Känner du till någon bruksvärdering som inte lett till hyreshöjning?
– Nej, säger Liselotte Perbro.
Vet inte Kfast om det är rätt hyra i bostäderna?
– Det här handlar även om att vi måste få in rätt nivå på hyran långsiktigt för att säkerställa intäkter.
Går Kfast back ekonomiskt i dagsläget?
– Vi går inte back i dagsläget men vi har många äldre fastigheter som vi måste investera i och rusta upp.
Hyresgästerna upplever olika problem i fastigheten som inte blivit lösta trots felanmälningar. Är det rimligt att göra en bruksvärdering då?
– Vi vill ha nöjda hyresgäster, det är jätteviktigt att vi får besked om eventuella fel. De får gärna höra av sig igen till oss.
Vad säger du till boende som inte kan bo kvar om bruksvärderingshöjningen går igenom?
– Det är jättetråkigt om de känner så och de får gärna hitta en annan lägenhet hos oss i sånt fall.