Kvinnojourens oro viftas bort: "Storm i ett vattenglas"

Göran Gredfors (M) avvisar kvinnojouren Moas oro över att föreningen från årsskiftet förlorar sitt IOP-avtal med kommunen om skyddat boende för våldsutsatta kvinnor. Ansvarslöst, säger Maria Chergui (V) som är starkt kritisk till beslutet.

Göran Gredfors (M), socialnämnden ordförande, tycker att frågan har blivit uppförstorad och säger att kommunen kommer fortsätta samarbeta med Kvinnojouren Moa, men i andra former.

Göran Gredfors (M), socialnämnden ordförande, tycker att frågan har blivit uppförstorad och säger att kommunen kommer fortsätta samarbeta med Kvinnojouren Moa, men i andra former.

Foto: TT/Niklas Holm

Eskilstuna2022-09-01 16:32

Tidningen har tidigare berättat om kommunens beslut att inte förlänga sitt idéburna offentliga partnerskapsavtal (IOP) med kvinnojouren Moa. 

Bakgrunden är den större offentliga upphandling av skyddade boendeplatser som kommunen genomförde förra året.  Att fortsatt ha ett IOP med kvinnojouren, vid sidan av de avtal som slutits med andra aktörer på området, skulle innebära ett otillbörligt gynnande, resonerar kommunen. 

Kvinnojouren upplever nu att hela organisationens verksamhet är hotad, när 1,5 miljoner kronor i årliga bidrag försvinner på ett bräde. 

– Vi är en ideell förening, så det här har varit vårt grundbidrag för att vi ska kunna ha professionell personal anställd, säger Therese Jacobsson på Kvinnojouren Moa till tidningen.

undefined
Förra året sökte 152 kvinnor i Eskilstuna kontakt med Moa för samtalsstöd. Utöver det bodde 44 kvinnor på det skyddade boendet.

Men Göran Gredfors (M), socialnämndens ordförande, menar att frågan förstorats upp i onödan. 

– Vi förlängde avtalet med Moa i ytterligare ett år och var då ganska tydliga med att det här var sista gången. Personligen tycker jag det här har blivit en storm i ett vattenglas. Det enda vi har konstaterat är att avtalet är olagligt. Sedan är det ingen som sagt att vi inte ska fortsätta ge stöd. Vi måste bara hitta former. 

Kvinnojouren är beroende av pengarna. Hur ser du på deras oro? 

– Det är det här vi ska se över nu.

Kommer det bli i samma utsträckning som tidigare?

– Det kan jag inte svara på så här i inledningsskedet. 

Gredfors ordval ifrågasätts av Maria Chergui, gruppledare för Vänsterpartiet i Eskilstuna. Hon är starkt kritisk till beslutet att avsluta kommunens avtal med Moa.

undefined
Maria Chergui, gruppledare för Vänsterpartiet i Eskilstuna kallar beslutet för ansvarslöst.

– Han kallar det en storm i ett vattenglas men för kvinnojouren är det kris. Allt kommer raseras om de inte får de här pengarna. Även om de får en liten summa istället för hela bidraget kommer de tvingas säga upp personal. Och varför har kommunen ens gjort alla investeringar i det här boendet om vi inte ska använda skyddsplatserna. Det är helt absurt.

Förvaltningschefen menar att det varit givet att upphandla skyddade boenden för att ge andra aktörer chans att bedriva verksamhet på området. Har hon fel?

– Hon har helt fel. Det är så här det blir när jurister och tjänstepersoner sitter och håller på med saker på egen kammare. Att inte ta hand om vår jour och behandla den på det här ovärdiga sättet är ansvarslöst, säger Chergui. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!